Sazka se stala průkopníkem videoterminálů na tuzemském trhu. Provozuje je od roku 2003. Od nového herního systému nazvaného StarPort si slibovala další zdroj příjmů pro splácení nákladů na novou víceúčelovou halu, nyní O2 Arenu. Loni výnosy Sazky z videoterminálů, tedy sázky hráčů po odečtení výher, stouply meziročně o více než polovinu na zhruba 193 milionů korun a podobný vývoj pokračuje i letos. Celkové tržby z loterií a sázkových her Sazky loni činily 7,8 miliardy korun.
"Provozujeme přibližně 20 sázkových her a loterií, přičemž vklady z herního systému StarPort jsou třetí nejvyšší po číselných loteriích Sportka a Šťastných 10. StarPort roste ze všech našich produktů nejdynamičtěji," uvedl Zikmund.
Na českém trhu Sazka podle ministerstva financí, které uděluje povolení, nepatří k největším třem provozovatelům videoterminálů. Lídrem je společnost Synot Lotto s počtem 3845 herních strojů následovaná firmami Campa-Net (2162) a Bonver Win (2116), sdělil mluvčí MF Ondřej Jakob. Pro Sazku počet hlavní prioritou není. "Důležitější než absolutní počty přístrojů je pro nás jejich výnosnost - aby byly umístěny tam, kde lidé hrají a sázejí," poukázal Zikmund.
Jakým dílem videoterminály zatím přispěly ke splácení nákladů na stavbu O2 Areny se zjistit nepodařilo. "Emisi obligací (půjčku na stavbu haly) splácíme z výnosů všech našich sázkových her a loterií, včetně herního systému StarPort," odpověděl bez dalších podrobností Zikmund.
Videoterminály patří spolu elektromechanickými ruletami k nejrychleji rostoucí části tuzemského hazardního trhu. Přispívá k tomu i to, že je nemohou regulovat obce a města. Loni tyto takzvané technické hry přilákaly sázky za rekordních 22,2 miliardy korun, o 7,3 miliardy korun meziročně více, při objemu vyplacených výher 17,8 miliardy korun. Větší objemy měly již jen dlouhodobě dominující klasické hrací automaty. Podle odborníků jsou videoterminály od hracích automatů k nerozeznání, ale pro hráče jsou nebezpečnější, protože je na nich možné prohrát mnohem větší sumy peněz.