"Jsou zde významné rizika, která hovoří pro pokles trhů a ekonomiky," řekl Roubini pro Bloomberg Television. "Budeme překvapeni krutostí recese a tvrdostí finančních ztrát," dodal s tím, že během ní se zvýší nezaměstnanost na devět procent a ceny domů poklesnou o dalších patnáct procent. Tím by vyrovnaly propadu cen nemovitostí během Velké hospodářské krize ve 30. letech.
Americká vláda pak podle Roubiniho bude muset zdvojnásobit své nákupy podílů v bankách a přinutit bankovní domy zrušit dividendy, aby se zachránily před bankrotem.
Roubini není optimistou ani ohledně dalšího vývoje kapitálových trhů, které zažily rekordní nárůsty v minulých dvou dnech. "Na akciovém trhu skončí prudký růst velmi brzo, jakmile se zjistí, že ekonomika klesá," řekl Roubini.
I dnešní údaje o americkém zářijovém vývoji maloobchodních tržeb naznačily, že se ekonomika USA nemusí vyhnout recesi. Na údaje následně reagovaly poklesem americké akciové trhy, které zahájily den poklesem. Obrat maloobchodů klesl za září o 1,2 procenta, zatímco se očekávalo snížení jen o 0,7 procenta.
Americká vláda vynaloží v rámci podpory finančního systému zhruba 250 miliard dolarů (asi 4,5 bilionu Kč), které použije na přímý odkup akcií největších bank. Smyslem nových drastických opatření podle podle prezidenta George Bushe není zasahovat do pravidel fungování volného trhu, ale volný trh podpořit.
Plán rekapitalizace bank je změnou v dosavadním přístupu Washingtonu. Ten se zatím soustředil na program vykupování problematických hypotečních aktiv od bank a dalších finančních institucí. Legislativa, kterou před více než týdnem schválil Kongres, předpokládá vynaložit na tyto odkupy až 700 miliard dolarů.