Bernanke: Ekonomika USA ohrožena

15.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 15. října (ČTK) - Krize na úvěrovém trhu je pro slábnoucí americkou ekonomiku "závažnou hrozbou" a centrální banka hodlá i nadále proti této krizi razantně bojovat. Řekl to dnes v projevu připraveném pro Ekonomický klub v v New Yorku šéf Fedu Ben Bernanke. Dal tak najevo, že banka je připravena dál snižovat úrokové sazby a podporovat ekonomiku i jinými způsoby.

"Turbulence na finančních trzích a refinanční tlaky na firmy finančního sektoru jsou pro ekonomický růst závažnou hrozbou, protože omezují toky úvěrů pro domácnosti, podniky a vládní instituce," uvedl Bernanke. Současná krize se však podle Bernanka "ani zdaleka" nepodobá Velké hospodářské krizi 30. let, protože dnes vládní instituce reagují rychle a razantně.

Šéf Fedu dodal, že nějaký čas potrvá, než se po zásazích federální vlády a Fedu obnoví normální úvěrové toky. "Stabilizace finančních trhů je klíčový první krok, i kdyby však dopadla tak, jak doufáme, nenastane v širší ekonomice oživení okamžitě," upozornil Bernanke v projevu zaslaném předem médiím. Za klíčový faktor zvládnutí krize pak v diskusi na klubu označil zastavení poklesu na trhu bydlení, kde celá krize začala.

Fed minulý týden v koordinaci s centrálními bankami předních zemí světa snížil úrokové sazby o půl procentního bodu, zásobuje trhy zvýšenou peněžní likviditou a zmírňuje podmínky pro své úvěry bankám a dalším subjektům. "Budeme nadále využívat všech nástrojů, které máme k dispozici pro zlepšování funkce trhů a likvidity, abychom snížili tlaky na klíčových úvěrových trzích a doplnili tím kroky, které ministerstvo financí a zahraniční vlády podnikají na podporu finančního systému," řekl Bernanke.

Vlády zemí západní Evropy, USA i některých zemí Asie počátkem týdne oznámily plány mohutné podpory svých bankovních systémů. Celkem vlády přislíbily na pomoc bankám závratnou sumu přes tři biliony dolarů, což je zhruba hodnota čtvrtletního výkonu ekonomiky USA.

K plánu na vykupování problematických hypotečních aktiv od finančních firem Bernanke uvedl, že jeho cílem je obnovit na finančním trhu likviditu a přispět k určení cen těchto aktiv, která po hypoteční krizi ztratila trh a tím i cenu. Pokud se to podaří, pak by měl dořešit situaci se špatnými aktivy soukromý sektor, řekl Bernanke. Vláda má v plánu vykoupit aktiva až za 700 miliard dolarů (asi 12,6 bilionu Kč), část těchto peněz však bude využita k rekapitalizaci bank.

Bernanke na adresu mediálních srovnání nynějších otřesů s krizí 30. let zdůraznil, že podobnost není "ani vzdálená"", protože vlády dnes neudělaly žádný z tehdejších omylů. Po burzovním krachu v roce 1929 byla dlouhou dobu zachovávána špatná měnová politika, která vedla k deflaci a s reakcí na finanční kolaps vláda čekala neúměrně dlouho, řekl Bernanke, který krizi ještě jako akademik podrobně studoval.

"Především naše měnová politika je aktivní a agresivní. A za druhé. nečekali jsme s důrazným zásahem ke stabilizaci finančního systému tři a půl roku, až finanční trh zkolabuje," řekl Bernanke.

Šéf Fedu se také zastavil u otázky "bubliny" nadhodnocených cen aktiv a toho, zda má centrální banka proti takovýmto bublinám bojovat. Jeho předchůdce Alan Greenspan zásadně odmítal, aby měnová politika reagovala na vývoj cen aktiv jako akcií nebo nemovitostí.

Bernanke však dnes uvedl, že regulační orgány se na tuto otázku budou muset pozorně zaměřit, protože poslední desetiletí ukázalo, že prasknutí těchto bublin může být "mimořádně nebezpečné a nákladné". Kvůli nadhodnoceným cenám internetových akcií došlo k propadu akciového trhu a následně recesi kolem roku 2001 a bublina vysokých cen domů byla v jádru nynější finanční krize.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK