Nejsledovanější Dow Jonesův index v závěru podle neoficiálních údajů klesl o 7,9 procenta na 8577,91 bodu a smazal část pondělního rekordního přírůstku, kdy získal přes 11 procent. Širší index S&P 500 se propadl o devět procent a index trhu Nasdaq oslabil o 8,5 procenta na 1628,33 bodu.
Údaje o zářijovém vývoji maloobchodních tržeb naznačily, že ekonomika USA by mohla upadnout do recese. Maloobchodní obrat klesl o 1,2 procenta, mnohem více, než se čekalo, a nejprudším tempem za tři roky. Zpráva o tržbách je znepokojující proto, že spotřebitelské výdaje tvoří ve Spojených státech zhruba dvě třetiny ekonomické aktivity.
Pozornost Wall Street se nyní přesunula od úvěrové krize k makroekonomickým číslům. Obavy z finanční krize se zmírnily poté, co vláda a další státní instituce přijaly sérii razantních opatření na oživení zatuhlého bankovního sektoru.
Ekonomická aktivita ve Spojených státech se podle dnešní zprávy centrální banky (Fed) na přelomu léta a podzimu v situaci prohlubující se finanční krize dál zeslábla. Firmy přehodnocují kapitálové investice, spotřebitelé omezují výdaje a všeobecné vyhlídky se zhoršily, uvádí se ve zprávě s názvem Béžová kniha.
Prudký propad v reakci na strach z recese se předtím obnovil na evropských burzách. Západoevropský index FTSEurofirst 300 klesl o 6,7 procenta a index pražské burzy spadl o téměř osm procent pod hranici 1000 bodů.
Na devizovém trhu dnes kvůli zvýšené averzi investorů k riziku získával japonský jen a nejvíce ztrácelo euro, protože to má z hlavních světových měn nejvyšší úroky. Nechuť k riziku se během obchodování v USA spolu s poklesem cen akcií prohlubovala, což zvyšovalo kurz dolaru k euru. Nervozitu ještě zvýšil projev šéfa americké centrální banky Bena Bernanka, který řekl, že ekonomika se ani v případě rychlé stabilizace na trzích neoživí okamžitě.
Dolar k euru ke konci newyorského obchodování stoupl na 1,3497 USD z předchozích zhruba 1,3600 USD. Vůči jenu dolar oslabil o 1,6 procenta na 100,59 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 2,6 procenta na 135,64 JPY.