"Pokles ekonomiky se stává hlavním bodem, protože obavy o finanční systém, které byly doposud hlavním faktorem způsobujícím výprodeje na trzích, pozvolna mizí," komentoval situaci na trhu stratég Daiwa Asset Management Jošinori Nagano. Sektory, které nejvíce tyto obavy ovlivňují, jsou loďařské a přepravní společnosti a obchodní domy. Nedaří se ani předním vývozcům, protože dolar i nadále zůstává slabý vůči jenu.
Obavy z recese vedly ve středu k prudkému propadu amerického akciového trhu, který zaznamenal druhou největší bodovou ztrátu v historii. Vliv na to měly především znepokojivé údaje o zářijovém vývoji maloobchodních tržeb v USA i zpráva o celkově nepříznivém vývoji americké ekonomiky.
Údaje o zářijovém vývoji maloobchodních tržeb naznačily, že ekonomika USA by mohla upadnout do recese. Maloobchodní obrat klesl o 1,2 procenta, mnohem více, než se čekalo, a nejprudším tempem za tři roky. Zpráva o tržbách je znepokojující proto, že spotřebitelské výdaje tvoří ve Spojených státech zhruba dvě třetiny ekonomické aktivity.
Dolar dnes v Asii posiloval, protože investoři se v obavách, že globální ekonomika spěje do recese, zbavovali rizikovějších investic a prodávali měny s vyšší výnosnosti. Dolar je také mezi investory považován za bezpečné útočiště pro investice.
V závěru obchodování euro vůči dolaru oslabilo o 0,5 procenta na 1,3389 USD. Vůči koši hlavních měn dolar posílil o 0,4 procenta na 82,602 bodu. K jenu americká měna vzrostla o 0,6 procenta na 100,23 JPY, napsala agentura Reuters.