...navzdory krokům na záchranu bank do hluboké recese.
V 11:17 dolarový index <.DXY>, měřítko hodnoty vůči koši šesti hlavních měn, stagnoval na 82,255 bodu, ale setrvával poblíž pátečních 83,191 bodu, nejvyšší hodnoty od června 2007.
Euro posilovalo o 0,1 procenta na 1,3470 dolaru <EUR=> poté, co sklouzlo až na 1,3347. Jednotná měna zároveň přidávala 0,8 procenta na 135,28 jenu <EURJPY=>.
Dolar přidával 0,9 procenta na 100,40 jenu <JPY=>.
Euro zůstávalo slabé, když po čerstvých náznacích slabosti v sousedních zemích rostly obavy o ekonomiku eurozóny.
Umazávalo však část předchozích ztrát díky spekulacím, že pokud centrální banky sáhnou k dalšímu koordinovanému snižování úrokových sazeb, zachová si svou výnosovou prémii.
Sílící nechuť k riziku těžce dopadala na akcie na celém světě. Hlavní index tokijské burzy Nikkei <.N225> spadl ve čtvrtek o více než 11 procent, a utrpěl tak nejhorší ztrátu od krachu od roku 1987.
Středeční americká makrodata, jež za září ukázala nejhlubší propad maloobchodních tržeb za více než tři roky, a zachmuřené hodnocení ekonomiky od prezidenta centrální banky (Fed) Bena Bernankeho vyháněly investory pryč od riskantních aktiv.
"Víme, že americká ekonomika je velmi slabá a bankovní sektor se potácí. Ale to zároveň znamená, že američtí investoři chtějí převést svá aktiva na domácí měnu," řekl Hans-Günter Redeker, hlavní devizový stratég BNP Paribas na vysvětlení síly dolaru.
"Americké banky navíc zoufale potřebují zkonsolidovat své rozvahy, což znamená, že musí převádět svá aktiva zpátky na dolary," řekl Redeker a dodal, že nedostatek dolarových zdrojů od bank mimo Spojené státy také vytváří poptávku po dolarech.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]