Společnost CET 21 navrhla zrušit ustanovení, podle kterého televize nesmějí zařazovat "v době od 06.00 do 22.00 pořady a upoutávky, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých". Provozovatel Novy napadl také část zákona, podle které může Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) za tento prohřešek uložit pokutu od 20.000 do deseti milionů korun. Jako důvod uvedl CET 21 mimo jiné to, že ustanovení obsahují neurčité pojmy.
Senát Ústavního soudu s předsedkyní Vlastou Formánkovou se návrhem blíže nezabýval a rovnou jej odmítl, stejně jako stížnost proti pokutě, kterou označil za zjevně neopodstatněnou. V podstatě tak potvrdil kritické stanovisko RRTV i českých soudů k televizním reality show Big Brother na Nově a VyVolení na Primě.
V platnosti tak zůstává první obsáhlý výklad Nejvyššího správního soudu ohledně právní úpravy ochrany nezletilých před televizní prezentací "závadných forem jednání". "Omezení jsou v prostředí právního státu legitimní a jsou v souladu s veřejným zájmem, který je v tomto případě specifikován zájmem společnosti na řádné výchově dětí," komentovala rozhodnutí NSS před časem jeho mluvčí Sylva Dostálová.
Soudci NSS dříve také zdůraznili, že k postihu televize stačí pouhá možnost ohrožení fyzického, psychického a mravního vývoje nezletilých. Není tedy třeba dokazovat, že zařazením pořadu do vysílání mezi 06:00 a 22:00 k ohrožení vývoje mládeže skutečně došlo.
"Podle přesvědčení Ústavního soudu rozhodl Nejvyšší správní soud v souladu se zákony i principy zakotvenými v Listině (základních práv a svobod). Svá rozhodnutí přehledně, srozumitelně a naprosto podrobně odůvodnil," uvedli nyní ústavní soudci.
První řady reality show Big Brother a VyVolených, které spočívaly v uzavření skupiny lidí ve vile a pozorování jejich chování a vztahů, vysílaly televize na podzim 2005. U mnoha dílů RRTV dospěla k názoru, že obě televize mohly narušit vývoj dětí a mládeže. Konkrétně se radě nelíbila přílišná vulgarita, erotické scény, pití alkoholických nápojů, kouření v pořadech a navádění ke krádežím.
Například za Big Brother uložila rada Nově postupně desítky pokut v mnohamilionové výši. Mnoho z nich pak zrušil Městský soud v Praze, některé vrátil z procesních důvodů zpět i Nejvyšší správní soud.