Podle svazu Kovo zveřejněné návrhy poškozují zájmy zaměstnanců. "Vadí nám zejména nástroj dání výpovědi bez udání důvodu či propuštění zaměstnance při jeho opakované krátkodobé nemoci. Návrhy představují návrat do dob nevolnictví," řekl Středula. Zanesením návrhů do zákona by podle něj získali výhody jen zaměstnavatelé.
Návrh změn zákoníku práce zveřejnilo začátkem října na svém webu ministerstvo práce a sociálních věcí. Materiál obsahuje náměty na změny zákoníku, které doporučili odborníci na pracovní právo. Lidé k němu mohou do 28. října posílat své připomínky. O konečném výběru námětů k zapracování do návrhu novely zákoníku práce by měl ministr práce Petr Nečas rozhodnout začátkem listopadu.
"Pokud by projednávání změn pokračovalo, jsme připraveni zorganizovat demonstrace a stávky v takové míře, jakou Česká republika ještě nezažila," řekl Středula. Protesty by se podle něj mohly odehrát v první polovině příštího roku. Odbory přitom podle Středuly při organizování stávek nebudou brát ohled na to, že zrovna v této době bude Česko předsedat Evropské unii.
Ministr Nečas i představitelé podnikatelů již dříve dali výhrůžky odborů do souvislosti s nadcházejícími krajskými a senátními volbami. Podle ministerstva práce má změna dosavadní legislativy přinést zejména větší pružnost úpravy pracovního poměru, liberalizaci pracovního práva a zpřesnění jeho výkladu i "vyčištění" textu od nadbytečných ustanovení.
Nová úprava by měla nahradit dosavadní zákoník práce, který i přes prezidentovo veto v parlamentu prosadila těsně před volbami v roce 2006 ČSSD spolu s komunisty. Začal platit loni v lednu, Ústavní soud však letos v březnu 11 jeho ustanovení zrušil. Týkala se například pravomocí odborů či vazby pracovního kodexu na občanský zákoník.