Politici: Neuděláme to! Ekonomové: Budete muset!

17.10.2008 | , FINANCE.CZ
Finance.cz v médiích


perex-img Zdroj: Finance.cz

AHA (7.10.2008) - Michal Ruml: Evropské země začínají jedna po druhé dávat stoprocentní záruky na bankovní vklady občanů. Po Irsku a Německu se přidalo i Rakousko a Dánsko.

Česká vláda o podobném opatření sice neuvažuje, ale ČNB už ano! Zatím u nás stát ručí za vklady do max. výše 25 000 eur (620 000 Kč).

Pokud máte peníze v irské, německé, rakouské nebo dánské bance, máte stoprocentní jistotu, že o peníze nepřijdete. Naše vláda se ale k takovému kroku zdráhá přistoupit. „Ministerstvo financí neuvažuje o zvýšení záruky za vklady, a to ani v souvislosti se světovou finanční krizí, ani kvůli posilování koruny.“ Sdělil včera Aha! mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. „Nic takového není třeba. Náš finanční a bankovní sektor je stabilní,“ přidává se i stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD).
 Že jsou naše banky zdravé a není čeho se bát, tvrdí i analytici. Hned ale dodávají, že opatření jako v Rakousku či Německu budou přijímat i další země. Česko pak bude pod tlakem a vláda se stejně bude muset za vklady soukromníků zaručit - jinak by lidé mohli začít panikařit a peníze z bank vybírat. A právě to, že u sousedů jsou bankovní záruky stoprocentní, by už teď mohlo u lidí vyvolat rozhodnutí přesunout peníze do Německa či Rakouska. Pak by české banky skutečně začaly mít problémy...
 Zvýšení limitu pojištění vkladů nepřímo připustil i viceguvernér ČNB Miroslav Singer. „Taková změna by pak snížila rizika odlivu vkladů z tuzemských bank,“ uvedl Singer.
 Velké problémy měla včera i pražská burza. Ta zaznamenala největší denní ztrátu od svého vzniku před 15 lety.

1. Evropské země postupně zaručují 100% garance vkladů. Neměla by stejný krok udělat i naše vláda?
2. Co by se muselo stát, aby k tomuto kroku přistoupila?

Anketa Aha!

Marek Hatlapatka, analytik Cyrrus
1. „Že to zatím není potřeba, na tom se asi shodnu s představiteli ČNB a vlády. Na druhou stranu si myslím, že bude přibývat sousedních zemích, které budou přijímat tato opatření. Tlak okolí tak bude růst a i u nás to vyvolá nějakou reakci.“
2. „Nedovedu si představit, že by ČR odolala tlaku - možná právě ten ji přinutí ke stejnému kroku. Myslím, že v našem případě by nešlo o vklady samotné. Spíše to bude uklidnění pro klienty bank, že ani v nejhorším případě, například při krachu banky, nepřijdou ani o korunu či euro.“

Michal Ruml, analytik Finance.cz
1. „Zatím to není zdaleka potřeba, naše bankovnictví je zdravé. To, co lidé kritizují, tedy vysoké bankovní poplatky, jsou právě jedním z důvodů toho, proč jsou zdravé.“
2. „Dokud budou mít lidé jistotu, že o vklady v bankách nepřijdou, není třeba se bát. Každá negativní zpráva může ale vyvolat to, že lidé začnou peníze vybírat. Pokud by se mezi lidmi začala šířit panika, tak by vláda a ministerstvo financí musely přistoupit ke garanci.“

David Marek, analytik Patria Finance
1. „Naše banky jsou v jiné situaci. To, že se v několika evropských zemích zvýšil limit na pojištění vkladů, ale samozřejmě začíná vytvářet tlak na ostatní země, aby se zachovaly podobně. Nicméně čistě z domácího pohledu to není zatím nutné. Nemyslím, že bychom potřebovali 100% garanci vkladů.“
2. „Toto opatření má zabránit obavám, že lidé přijdou o úspory. Smysl by mělo v okamžiku, kdy by začalo být akutní riziko, že se lidé seberou a půjdou obléhat pobočky bank. Zatím to ale vypadá, že k něčemu takovému se u nás neschyluje.“

Autor článku