...Austrálii
* Britský kontrolní orgán volá po přeměně financí
* Evropské akcie přidávají 3 procenta, banky na výsluní
Asijští politici svolali na pátek mimořádné schůzky, aby našli způsob, jak podpořit své banky. Na sobotu se chystá setkání amerického a francouzského prezidenta, jež by podle Nicolase Sarkozyho mohlo pomoci spustit "položení nových základů kapitalismu".
Regulátoři požadovali přísnější finanční pravidla, jež mají zabránit opakování nejhorší finanční krize za 80 let, přičemž šéf britského dozoru nad financemi řekl, že je na čase "vyčistit stůl".
Předseda Úřadu pro finanční služby Velké Británie (BFSA) Adair Turner řekl, že globální bankovní systém odolal nebezpečí systémového zhroucení, ačkoli svět čelí recesi.
"Nehrozí nebezpečí krize jako v letech 1929 až 1933. Poučili jsme se a víme, jak zabránit tomu, aby se to opakovalo," řekl v rozhovoru pro britský Guardian.
Francouzský prezident Sarkozy uvedl, že sobotní setkání s americkým protějškem Georgem W. Bushem v Camp Davidu pomůže položit základy pro globální vrcholnou schůzku, jež by měla učinit rychlá rozhodnutí o průhlednosti, globálních standardech regulace, přeshraničním dozoru a systému včasného varování.
Mluvčí Bílého domu Dana Perinová však uvedla, že setkání, jehož se kromě obou hlav států zúčastní také předseda Evropské komise José Manuel Barroso, není spojeno s globálním summitem.
Britský premiér Gordon Brown řekl, že trojka bude diskutovat o "naléhavých reformách mezinárodního finančního systému".
"Pro dnešní potíže neexistuje žádné čistě britské, evropské nebo americké řešení. Jsme v tom všichni společně a tuto krizi můžeme překonat pouze společně," napsal Brown v článku pro Washington Post.
Evropské akcie zahájily páteční obchodování výš, podpořeny zájmem investorů o levnější bankovní tituly a také vzestupem trhů ve Spojených státech a v Asii. V 10:33 rostl panevropský index FTSEurofirst 300 <.FTEU3> o 2,94 procenta na 883,65 bodu.
ASIJSKÉ KROKY
Vlády v Asii se o překot snažily najít způsob, jak podepřít své banky a bojovat se zpomalením ekonomiky.
Panel vládní liberálně demokratické strany v Japonsku v reakci na stále hlubší úvěrovou krizi zvažoval, jak rekapitalizovat velké banky přes státní fondy, uvedla v pátek agentura Kyodo.
Přední finanční představitelé v Jižní Koreji na mimořádném jednání probírali možnosti jak podpořit důvěru v tamní banky poté, co místní měna won ve čtvrtek utrpěla nejhorší denní propad proti dolaru za 11 let <KRW=>.
Australský premiér Kevin Rudd se sešel se zástupci průmyslu, kteří hodnotí chmurně podnikatelské podmínky v zemi. Šéfové největších podniků uvedli, že úvěry vysychají a menší firmy se hroutí navzdory ujišťování vlády, že je na tom ekonomika dobře.
Singapur, jedna z nejbohatších zemí v Asii, a Malajsie uvedly, že budou garantovat všechny bankovní vklady až do roku 2010 poté, co k podobným opatřením sáhly i další vlády.
Peněžní trhy vykazovaly známky nesmělého zotavování poté, co vlády na celém světě přislíbily celkem 3,2 bilionu dolarů na jejich stabilizaci.
Mezibankovní půjčky ale stále skomírají. Sazby na krátkodobých dolarových půjčkách klesaly na trzích v Asii čtvrtý den v řadě.
Cena jednodenního úvěru v dolarech sice dále klesla na dohled cíle americké centrální banky (Fed), ale sazby u dlouhodobějších půjček zůstávaly vysoko.
To ukazuje, že banky se stále obávají půjčovat si navzájem na delší období.
Jednodenní vklady u Evropské centrální banky se stáhly z rekordních výšin, ale druhý den za sebou stály nad úrovní 200 miliard eur.
To dále dokazuje, že banky si raději uloží hotovost u centrální banky, než u svých obchodních partnerů.
Známky potíží v Číně posilovaly nejistotu kolem hlavního motoru světového růstu.
Čínské podniky kotované na burze daly k ledu plány na zisk kapitálu v objemu přesahujícím 1 miliardu dolarů, když globální úvěrová krize a pokles cen akcií začínaly dopadat na rychle rostoucí čínskou ekonomiku.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]