Náladu pro dnešek do značné míry určil čtvrteční vývoj v USA, kde akcie díky nižším cenám ropy a snahám o výhodné nákupy nakonec výrazně posílily. Smazaly tak část ztrát z předchozího dne, kdy zažily nejprudší pokles od roku 1987. Nejsledovanější Dow Jonesův index se zvýšil o 4,7 procenta po středeční ztrátě o téměř osm procent.
Obchodování je v posledních dnech rekordně rozkolísané. "Je to nejkolísavější týden, jaký jsme zažili," řekl agentuře Reuters analytik Thierry Lacraz z ženevské banky Pictet.
Na začátku týdne akcie prudce zpevňovaly díky plánům na podporu bank, který přijaly vlády nejen v Evropě, ale také v USA a některých zemích Asie v celkové sumě přes tři biliony dolarů. Trhy se však později začaly propadat kvůli obavě, že ani tak masivní zásah nezabrání prudkému zpomalení hospodářského růstu a recesi.
Hlavní japonský akciový index Nikkei dnes stoupl o 2,8 procenta a oživil ze čtvrtečního propadu, kdy ztratil více než 11 procent, nejvíce od krachu v roce 1987. Od výraznějšího růstu však investory odrazovaly silné obavy z útlumu globální ekonomiky a možné recese.
Jinde v Asii však byl patrný pokles. Hongkong ztratil 4,4 procenta a skončil na tříletém minimu. Indie hlasila propad o čtyři procenta, Jižní Korea oslabila o 2,7 procenta a jen Čína po sérii propadů mírně rostla.
Západoevropské akcie začaly výrazným oživením, jímž navazovaly na růst v USA. Nálada investorů je však kvůli obavám z globální recese nadále nepříznivá a trhy si ve výrazném kolísání hledají odpovídající úroveň. Index FTSEurofirst 300 zahájil růstem o čtyři procenta a později získával asi 2,7 procenta.
Akcie na pražské burze zahájily dnešní obchodování růstem a následovaly tak posílení vyspělých zahraničních burz. Burza však úvodní růst neudržela; trh stahovaly dolů zejména ztráty akcií energetických a peněžních společností. Hlavní index PX byl kolem 11:30 slabší o 2,65 procenta na 913,6 bodu
Světové ceny ropy díky růstu v USA posílily již v noci o více než tři dolary na barel a vymanily se ze čtvrtečního minima za 15 měsíců. Dopoledne v Asii americká ropa získávala asi jeden a půl dolaru a byla mírně nad 71 dolary za barel. Trh čeká, že ropný kartel OPEC zasáhne tento měsíc proti cenovému propadu snížením těžby.