"Je nezbytné spolupracovat, protože jsme v krizi spolu," řekl Bush ještě před jednáním se Sarkozym a Barrosem. Dodal, že o plánech kolem summitu už s ním jednal japonský premiér Taró Aso, který nyní předsedá skupině G8 velkých průmyslově vyspělých zemí.
Svolat summit si vynutila nejhorší krize finančního systému od velké hospodářské krize ze 30. let minulého století. Bush zdůraznil, že summit nemá zpochybnit základní hospodářské principy mezinárodního kapitalismu. Postavil se proto proti nebezpečí hospodářské izolace a podpořil politiku otevřených trhů, která zvýšila životní úroveň a milionům lidí ve světě pomohla dostat se z chudoby.
Sarkozy vyzval k reorganizaci současné struktury mezinárodního finančního světa, jejíž základy vznikly na konci druhé světové války. Sarkozy, jehož země nyní předsedá Evropské unii, zdůraznil, že by o kormidlo měli přijít ti, kdo světové finance do nynější situace dostali.
Bushe v Camp Davidu doprovázejí ministr financí Henry Paulson a ministryně zahraničních věcí Condoleezza Riceová. Prezident navíc ujistil Američany, že státní kapitál 250 miliard dolarů pro banky bude jen dočasnou investicí. Úvěrová krize, která se rozlila po světě, ochromila finanční trhy a přiměla USA a jejich evropské spojence hledat cesty, jak šokované finanční systémy podepřít, napsala agentura Reuters.