Tržní kapitalizace je součinem počtu vydaných akcií firmy a ceny akcie. Vyjadřuje tak hodnotu firmy, respektive teoretickou hodnotu, za kterou by bylo možné na burze koupit všechny její akcie. Firmy s nejvyššími kapitalizacemi jsou na burzách nejžádanější a i celé burzy se porovnávají podle tržních kapitalizací svých akcií.
Propad majetku některých významných akcionářů má mimořádný rozměr. Například většinovým majitelem ČEZ je stát. Hodnota jeho podílu se zmenšila z 532 miliard korun na konci loňského roku až pod 300 miliard korun. Finančník Zdeněk Bakala údajně nepřímo ovládá asi 40 procent těžební společnosti NWR. Propadem akcií hodnota jeho podílu od května, kdy akcie NWR vstoupily na burzy, spadla o více než 30 miliard korun.
Ztráty sčítají i drobní podílníci. Češi neinvestují přímo do akcií na burzách v takové míře jako ve vyspělých zemích, hrubým odhadem finanční odborníci hovoří o stovce tisíc aktivních investorů. Obchodníci ale hlásí i přírůstky nových klientů, které zaujaly ceny akcií po jejich posledních ztrátách. Statisíce lidí ovšem vložily peníze do podílových fondů, které také investují na burzách. Kapitálové trhy využívají ke zhodnocování majetku i pojišťovny nebo penzijní fondy.
Odborníci doporučují investorům akcie nadále držet, případně dokupovat za dlouhodobě výhodnější ceny. Největší chybou by podle nich bylo při současných cenách akcie s velkými ztrátami prodávat. Dlouhodobě totiž akcie v průměru vydělávají.