Merkelová řekla, že klimatický balíček průmyslu prospívá. "A bylo by špatné nechat průmysl v nejasnostech nebo ho dokonce oslabit," dodala.
O tom, že i přes finanční krizi bude EU pokračovat v boji proti klimatickým změnám, rozhodli šéfové vlád členských států Evropské unie v polovině října. Na summitu přitom sílily hlasy, které konečnou dohodu o boji proti klimatickým změnám odmítaly.
Summit EU minulý týden schválil závazek, že se do konce letošního roku dohodne na detailech boje proti klimatickým změnám. EU se již loni v březnu zavázala, že sníží do roku 2020 objem emisí o 20 procent a zvýší podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie na pětinu. Některé státy, především Polsko a Itálie, sice navrhovaly, aby unie svůj boj s klimatem pod tlakem finanční krize zmírnila, ale především Francie jejich odpor zlomila.
Například ČR kritizuje, že by si elektrárenské společnosti měly nakupovat od roku 2013 všechny povolenky na emise skleníkových plynů, jak navrhla komise. Češi chtějí prosadit, aby tento náběh byl postupný. Množství států také varuje před dopady aukcí povolenek na takzvaný energeticky náročný průmysl, tedy třeba hliníkárny, ocelárny a cementárny.
Podle Topolánka i Merkelové nejsou mezi zeměmi ani žádné rozpory ohledně řešení finanční krize. Česko dříve kritizovalo Německo za prohlášení, že zaručí všechny bankovní vklady v plné výši. Nejasnosti a případné rozpory podle Topolánka odstranila minulý týden EU s tím, že byly stanoveny přesné podmínky a metodika státní podpory a případných převzetí aktiv v finančních institucích. "Evropská rada tento problém ukončila," uvedl Topolánek.