V posledních letech je v České republice podle Pelce ročně nevratně zabráno pro různé stavby okolo 5000 hektarů zemědělské půdy. K záborům nejčastěji dochází v souvislosti s budováním průmyslových zón a skladových areálů.
Novela má tento podle Pelce nešťastný stav změnit zejména zvýšením sazby za vyjmutí pozemků ze zemědělského půdního fondu. Nárůst plateb je výrazný zejména u nejkvalitnějších půd na rovinách, u méně kvalitních půd odpovídá míře inflace. Nastavení sazeb má zvýšit zájem stavebníků a developerů o pozemky s méně kvalitní půdou a omezit zábor kvalitnější půdy.
MŽP si od návrhu slibuje také vyšší využití takzvaných brownfields, tedy opuštěných továren, zemědělských budov a jiných dlouhodobě nevyužívaných nemovitostí.
Novela také nově zavádí kontroly hospodaření na zemědělské půdě Českou inspekcí životního prostředí a ukládá jejím uživatelům povinnost obhospodařované pozemky udržovat. V případě nedodržování povinností mají hrozit uživatelům pozemků sankce.
Zmenšování výměry zemědělské půdy je v České republice dlouhodobým jevem. Od roku 2003 do loňska jí ubylo téměř 130.000 hektarů. Plocha orné půdy se proti roku 2005 snížila o 2,6 procenta.
Zejména zabírání té nejkvalitnější zemědělské půdy na rovinách pro stavební účely často kritizují zemědělci.