Vláda spolu s Kongresem na počátku roku, kdy na Spojené státy dolehla krize na trhu bydlení, podpořila ekonomiku balíkem daňových slev a investičních pobídek v sumě přes 160 miliard dolarů (2,9 bilionu Kč). Nyní demokraté v Kongresu prosazují další podobná opatření, vláda prezidenta George Bushe se však k těmto iniciativám staví vlažně.
"Vzhledem k tomu, že ekonomika bude zřejmě po několik čtvrtletí slabá a s ohledem na riziko delšího útlumu se úvahy Kongresu o fiskálním balíku zdají být v této chvíli vhodné," řekl Bernanke.
Po hypoteční a realitní krizi zasáhla USA krize úvěrová, která se letos v září prohloubila do globální finanční krize. Té vláda čelí plánem vykoupit aktiva až za 700 miliard dolarů (asi 12,6 bilionu Kč), část těchto peněz bude využita k rekapitalizaci bank.
Analytici předpovídají, že ekonomika USA utrpí ke konci tohoto a počátkem příštího roku pokles a ponoří se do recese.
Bernanke doporučil, aby stimulační balík byl včasný, správně zacílený a aby omezoval dopady na rozpočtový deficit. Ten v posledním fiskálním roce do září vystoupil na nový dolarový rekord 455 miliard USD.
Nová opatření by měla podle Bernanka povzbudit lidi a firmy ke zvýšení výdajů a měla by zahrnovat i kroky vedoucí k prolomení paralýzy úvěrového trhu. "Pokud se Kongres do práce na fiskálním balíku pustí, měl by do něj zahrnout opatření, která pomohou zlepšit přístup spotřebitelů, kupců domů, firem a dalších k úvěrům," řekl šéf Fedu. Podle něj by takto koncipovaný zásah podpořil ekonomický růst a tvorbu pracovních míst.