EU vyzve Čínu, Indii k účasti na finančním summitu

21.10.2008 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Představitelé Evropské unie se tento týden na jednáních v Pekingu pokusí přesvědčit Čínu a Indii, aby se připojily k vrcholné schůzce zaměřené na...

...reformu světového finančního systému, řekl v úterý francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

"S předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem navštívíme Čínu, kde bude jedním z našich cílů přesvědčit Čínu a Indii, aby se tohoto summitu zúčastnily," řekl Sarkozy.

Francouzský prezident tím mínil první jednání z plánované série, jež by se měla zabývat posílením finančních institucí a zlepšením mezinárodní regulace. Ta má zabránit opakování úvěrové krize, která srazila mnohé banky a přivedla západní ekonomiky na pokraj recese.

"Toto je globální krize, takže reakce může být jedině globální," řekl Sarkozy v Evropském parlamentu, kde informoval poslance o výsledcích sobotní schůzky s americkým prezidentem Georgem W. Bushem a vrcholného setkání EU z minulého týdne.

Sarkozy uvedl, že summitu se zúčastní členové skupiny G8 - Spojené státy, Japonsko, Německo, Francie, Velká Británie, Itálie, Kanada a Rusko - plus pět hlavních rozvíjejících se zemí - Čína, Indie, Brazílie, Jihoafrická republika a Mexiko.

Francouzský prezident, jenž jako první navrhl uspořádání globálního summitu k finančním otázkám, řekl, že brzy svolá vrcholnou schůzku EU. Na ní by se Unie měla připravit na globální jednání, které se podle očekávání má konat v New Yorku krátce po amerických prezidentských volbách 4.listopadu.

PRINCIPY

Sarkozy sestavil sérii obecných principů, jež by podle něj měl globální summit přijmout: - "žádná banka, která pracuje se státními penězi, by neměla využívat daňové ráje"; - žádné finanční instituci by nemělo být dovoleno pracovat bez odpovídající regulace; - pomocné balíčky pro hráče na finančních trzích by měly být propočítané a organizované tak, aby podporovaly zodpovědné chování namísto nadměrného rizika; - měla by být přijata mezinárodní účetní pravidla, jež by umožnila bankám přežít finanční krizi; - mezinárodní měnový systém by měl být znovu promyšlen, aby se nalezla správná cesta mezi pevnými a volnými směnnými kurzy hlavních měn; - zbytek světa nemůže nadále financovat schodky Spojených států bez toho, aby měl slovo v jejich měnové politice.

Sarkozy se také přimluvil za pravidelné schůzky představitelů členských zemí eurozóny. Z nich by měla vzejít takzvaná evropská ekonomická vláda, která by partnersky spolupracovala s nezávislou Evropskou centrální bankou.

Takové jednání se poprvé uskutečnilo tento měsíc v Paříži, kdy eurozóna reagovala na úvěrovou krizi. Někteří členové, zejména Nizozemsko a Německo, dříve podobná jednání odmítali jako politicky rozvratná a potenciálně zasahující do nezávislosti ECB.

[ŠTRASBURK/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK