Obchodníci se kvůli konkurenci snaží zkrátit fronty u pokladen

21.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. října (ČTK) - Obchodníci se snaží zkrátit mnohdy dlouhé fronty u pokladen, které mohou část zákazníků odradit od nákupu a přimět je k návštěvě konkurenčních prodejen. Některé obchodní řetězce proto zavádějí samoobslužné pokladny. Jiní obchodníci se zase snaží lépe zorganizovat provoz pokladen podle aktuálního množství lidí v prodejnách a zákazníkům, kteří přesto musejí vystát delší frontu, nabízejí například tašky zdarma.

Zrychlit odbavování zákazníků se rozhodla například společnost Ahold, která ve zhruba tří stovkách supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova v polovině října spustila projekt nazvaný Bez front. "Zákazníka v prodejnách informujeme, že pokaždé, když se u pokladen začínají tvořit fronty, povoláváme další pokladní a otevřeme další pokladny," řekl dnes ČTK mluvčí Aholdu Libor Kytýr, podle kterého bude projekt pokračovat i celý příští rok.

Signálem pro otevření další pokladny je podle Kytýra to, když v některé z front stojí více než čtyři lidé. "Pokud přece jenom nastane situace, že zákazník bude čekat delší fronty a nebudeme moci otevřít další pokladnu, dostane od pokladní jako omluvu papírovou tašku Albert zdarma," podotkl Kytýr.

Zlepšit situaci u pokladen se snaží také společnost Tesco Stores ČR, která letos v létě začala v pražském hypermarketu testovat první samoobslužnou pokladnu v Česku. Nákup zákazníkovi spočítá automat a stejně tak stroj zákazníka i zinkasuje, což urychluje nakupování. Pokud se zkušební projekt osvědčí, zavede Tesco samoobslužné pokladny i v dalších obchodech.

Dlouhé fronty u pokladen podle některých zahraničních průzkumů mohou odradit od nákupu až desetinu přítomných zákazníků. "To, co nakupující vnímají v první řadě, je rychlost odbavení a fronty u pokladen. Nejlepší pověst mají v tomto směru menší samoobsluhy, supermarkety a také diskonty. Naopak jde o slabinu hypermarketových řetězců," upozornil Zdeněk Skála ze společnosti Incoma Research.

Právě nedostatek kvalitních pokladních byl jedním z důvodů, proč někteří odboráři Teska nedávno vyhlásili stávkovou pohotovost. Odboráři tvrdí, že v obchodech Tesco je nyní otevřeno málo pokladen, před kterými se často tvoří dlouhé fronty. "Pokladní někdy čelí ze strany zákazníků nadávkám, výlevům zlosti a někdy i fyzickému napadání," upozornil předseda odborové organizace zaměstnanců Tesco Stores ČR Ivan Předinský. Tesco se proto s odboráři dohodlo, že ještě letos nahradí brigádníky vlastními zaměstnanci na kratší pracovní úvazek, což by mělo stabilizovat personální situaci v tomto obchodním řetězci.

Ahold si novou organizaci práce pokladních zatím pochvaluje. "Již jsme zaznamenali pozitivní reakce od našich zákazníků na menší fronty u pokladen," řekl Kytýr, podle kterého Ahold kvůli tomuto projektu nemusel přijímat nové zaměstnance. "Pouze jsme zefektivnili naše vnitřní procesy. Od tohoto projektu si slibujeme především pohodlnější nakupování a ještě větší spokojenost našich zákazníků," dodal Kytýr.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK