"Švýcarsko nabízí takové podmínky, které lákají německé daňové poplatníky k neplacení daní. Proto podle mého názoru Švýcarsko na takový seznam patří," řekl německý ministr financí Peer Steinbrück. Zástupci OECD by pro příští schůzku chtěli seznam daňových rájů aktualizovat.
"Švýcarsko je s námi připraveno spolupracovat jen tehdy, pokud se objeví případ daňových podvodů. Abychom ale prokázali konkrétní daňový únik, potřebujeme přesné informace, které Švýcarsko má, ale neposkytne je. V tom je ten problém," dodal Steinbrück.
Německo by se podle ministra mohlo s problémem vypořádat tak, že by se zaměřilo na daňové odpočty. Všímalo by si firem, které tyto odpočty u svých nákladů uplatňují a přitom obchodují s firmami v daňových rájích.
Francouzský ministr rozpočtu Eric Woerth řekl, že černou listinu je třeba rozšířit a zahrnout další státy. Neupřesnil ale, které země by se měly na seznamu objevit. Švýcarsko na oficiálním seznamu daňových rájů v současné době není. Jsou tam pouze tři evropské země, a to Monako, Andorra a Lichtenštejnsko.
Zástupci Švýcarska a několika dalších členských zemí OECD, včetně Rakouska, Lucemburska a Spojených států, se dnešní schůzky OECD v Paříži nezúčastnili.
Členové OECD ve společném prohlášení po schůzce uvedli, že podporují kroky vůči jurisdikcím, jejichž právní a administrativní rámec usnadňuje daňové podvody a daňové úniky.