...a láká na svou stranu rebelující poslance; právníci by pak měli oznámit, zda v úterý večer prošel návrh státního rozpočtu do druhého čtení.
Sněmovna v úterý ani neschválila ani nezamítla návrh rozpočtu na rok 2009, což je bezprecedentní situace. O tom, zda rozpočet prošel do druhého čtení nebo ne, rozhodnou parlamentní právníci.
Vládní předlohu kromě opozice odmítli podpořit tři rebelové zvolení za ODS v čele s Vlastimilem Tlustým a je otázka, zda se postaví proti svému předsedovi při hlasování o nedůvěře.
I přes jejich výhrady vůči vládní politice ale středeční tisk uvádí, že všichni tři vládu při klíčovém hlasování o její další existenci podpoří.
"Nebojte se, zítra vláda nepadne," citují Hospodářské noviny úterní vyjádření odpadlíka z ODS Juraje Ranince.
Podle listu ani další dva rebelové - Vlastimil Tlustý z ODS a bývalý člen klubu ODS Jan Schwippel - s opozicí asi nepůjdou.
Hospodářské noviny dále uvedly, že Mirka Topolánka by měli podpořit odpadlíci z ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka, spíše pro vládu se vyslovil i bývalý poslanec ČSSD Petr Wolf.
Další z přeběhlíků ČSSD, Evžen Snítilý, je nemocný.
I když jsou hlasy poslankyň Strany zelených Olgy Zubové a Věry Jakubkové do poslední chvíle nejisté, nemělo by to opozici stačit na svržení vlády.
ČSSD má 70 poslanců a potřebuje 101 hlasů.
S největší pravděpodobností jí pomůže 26 komunistických poslanců, ale musela by na svoji stranu získat minimálně pět koaličních poslanců nebo přeběhlíků.
Nejmenovaný vysoký představitel ČSSD však pro Lidové noviny uvedl, že se sociálním demokratům shodit vládu nyní zřejmě nepodaří a že na její pád není ani plně připravena.
DALŠÍ BITVA O ROZPOČET
Krátce poté, co se opozice pokusí vyslovit vládě nedůvěru, čeká na premiéra další situace s nejistým koncem - výsledek právní analýzy úterního hlasování o státním rozpočtu v prvním čtení.
Pokud by rozpočet neprošel, hrozilo by zemi rozpočtové provizorium.
Místopředseda vlády Jiří Čunek navíc koncem září uvedl, že by vláda měla zvážit demisi, pokud se jí nepodaří klíčový zákon pro fungování státu prosadit.
Rozpočet na rok 2009 byl navržen s deficitem 38,1 miliardy korun při plánovaných výdajích 1152,1 miliardy.
Návrh však počítal s růstem ekonomiky o 4,8 procenta, který by měl zabezpečit příjmy 1114 miliard korun.
Česká národní banka však již v srpnové prognóze očekávala růst o 3,6 procenta a trh čeká, že její nová, listopadová předpověď bude možná ještě pesimističtější.
Rebelové ODS proto makroekonomické základy rozpočtu zpochybnili a navrhli, aby vláda návrh rozpočtu přepracovala podle aktuálnějších dat.
Pomalejší ekonomický růst by se projevil v nižších příjmech. Pokles růstu o 1 procentní bod proti předpokladům znamená výpadek v inkasu daní ve výši zhruba 10 miliard korun.
Když návrh rebelů neprošel, postavili se proti rozpočtu při jeho schvalování.
Ministr financí Miroslav Kalousek vzhledem k velkým nejistotám ohledně vývoje ekonomiky opakovaně vybídl ke zdrženlivosti a chtěl rozpočet přehodnotit až začátkem ledna tak, aby zůstal zachovaný dohodnutý deficit.
Kalousek přiznal, že rozpočtové příjmy by mohly být v příštím roce skutečně o 10 až 12 miliard korun nižší než plán.
"Nemá smysl to dělat dříve než na konci roku. Při současné turbulenci totiž budou odhady nových příjmů zatíženy stejnou mírou nejistoty, jako jsou nyní," uvedl Kalousek pro středeční vydání Lidových novin.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]