Na jednu pracovní nabídku ze zahraničí reaguje v průměru něco málo přes sedm Čechů a zhruba stejný počet Slováků. V Maďarsku jedna nabídka vyvolává v průměru zájem jen polovičního počtu Maďarů, tedy 3,5.
Podobný zájem Slováků o práci v zahraničí je podle Profesie překvapivý, neboť se mělo dlouhodobě za to, že Češi jsou výrazně méně ochotnější pracovat v zahraničí než jejich východní sousedé. Situace se však prý změnila především na Slovensku, které v posledních letech roste výrazně rychleji než Česko. Nezaměstnanost na Slovensku tak výrazně klesla a slovenská ekonomika nabízí nejen více míst, ale zároveň za stále vyšší mzdy.
Zatímco zájemců o práci na trzích "staré" Evropy je obvykle dvouciferné číslo, o práci na "východě" je zájem nižší. Například Čechy láká nejvíce práce ve Švýcarsku, kde je ale k dispozici poměrně málo nabídek. Vysoký počet zájemců se hlásí i o práce v Itálii nebo Německu. Naopak výrazně nižší je podle statistik Profesie odezva na pracovní nabídky ve Velké Británii a Irsku. Z postkomunistických zemí mají Češi největší zájem o práci na Slovensku, jedna nabídka práce vyvolává zájem v průměru devíti Čechů.
Když si mají vybrat ze stejné nabídky Slováci, zajímají se zhruba stejně o práci v Česku a také v Maďarsku. To je proti minulým létům změna, neboť prý došlo k jakémusi nasycení, co se týká práce v ČR. Zájem o práci v Rusku a Polsku je zhruba poloviční. Také Slováci se už výrazně více zajímají o práci v zemích, jako je Itálie či Německo.
Merces je projekt slovenské společnosti Profesia, která na stránce www.merces.cz umožňuje každému srovnat svou mzdu s lidmi, kteří pracují na stejné či podobné pozici, práci vykonávají ve stejném regionu a mají srovnatelnou praxi. Profesia je součástí britské společnosti Daily Mail and General Trust plc.