"Trhy jsou globální a národní dohled už nadále nedává žádný smysl," řekl Barroso. EU se na posledním unijním summitu shodla na tom, že národní regulátoři, jakou v Česku je Česká národní banka, by napříště měli úžeji spolupracovat. Výrok předsedy komise je ovšem dalším příklonem ke vzniku jakéhosi super-regulátora, o němž dosud mluvil především Sarkozy či představitelé několika dalších států. Češi a další se ovšem bojí, že by ztratili kontrolu nad svým trhem.
S určitými úpravami v pravomocích regulátorů počítá návrh směrnice o kapitálové přiměřenosti, který před časem představila právě Evropská komise. V současnosti se regulátoři starají především o domácí bankovní trh, v budoucnosti by se ale měli snadněji dostávat také k informacím z jiných členských států unie. V EU je přes 40 bank, které působí ve více státech unie.
Unie plánuje vznik takzvaných kolegií, která mají tvořit národní regulátoři, v českém případě tedy Česká národní banka. Kolegia by měla dohlédnout na to, že pravidla finančního trhu jsou aplikována stejně ve všech členských státech EU a nejsou porušována.
Některé, zejména menší státy včetně Česka se obávají, aby se rozhodovací kompetence nepřesunuly od národních regulátorů k regulátorům v zemích, kde má sídlo mateřská banka finančního ústavu, který působí v několika státech. Ministr financí Miroslav Kalousek již dříve ČTK řekl, že Česko přenos kompetencí mezi státy nepodporuje.