Dow Jonesův index klesl o 514,45 bodu a obchodní den uzavřel slabší o 5,69 procenta na hodnotě 8519,21 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 6,1 procenta na 896,78 bodu a je nejníže od dubna 2003. Index Nasdaq Composite oslabil o 4,77 procenta na 1615,75 bodu, což je jeho nejnižší závěr od června 2003.
K nepříznivým vyhlídkám světové ekonomiky přispívají i horší výsledky hospodaření, které v těchto dnech zveřejňují přední americké koncerny. Například výrobce letecké techniky Boeing měl ve třetím čtvrtletí výrazně nižší zisk než před rokem, takže jeho akcie oslabily o 7,5 procenta. Akcie Exxon Mobil kvůli nižším cenám ropy klesly skoro o deset procent.
Horší výsledky hospodaření stáhly dolů rovněž akcie společnosti AT&T, které si odepsaly 7,6 procenta. O 6,5 procenta klesly akcie farmaceutické společnosti Merck & Co.
Analytici poukazují na výrazný pokles cen aktiv i na rozvíjejících se trzích, což je skupina zemí, do které patří i Česká republika. Velcí obchodníci navíc pokračují ve splátkách úvěrů, což je nutí prodávat i značně podhodnocené akcie. Tyto faktory jsou důkazem toho, že finanční krize zdaleka nekončí.
"Hlavní témata jsou stále stejná: obavy z globální recese, deflace a strach z výrazného propadu poptávky v celém světě," shrnul hlavní důvody k poklesu cen akcií Michael James ze společnosti Wedbush Morgan.
Na devizových trzích pokračuje v růstu dolar, kterému současný stav globální ekonomiky pomáhá. Základní úroky v USA sice nejsou vysoké, avšak vyhlídky naznačují, že v jiných vyspělých zemích by se měly sazby snižovat výrazněji než v USA. Dolar je teď na dvouletém maximu vůči koši měn i vůči euru.
V závěru obchodování se dolar k euru prodával v kurzu 1,2830 USD a proti předchozímu kurzu v New Yorku zpevnil o 1,7 procenta. Během dne vzrostl až na 1,2740 USD a byl nejvýše od listopadu 2006. Britská libra vůči dolaru oslabila o 2,7 procenta na 1,6240 USD, z části v reakci na slova guvernéra britské centrální banky Mervyna Kinga. Ten řekl, že Británie po 16 letech patrně vstupuje do období recese.
Takzvaný dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn, během obchodování vzrostl na dvouleté maximum 85,92 bodu. Později mírně oslabil na 85,59 bodu, a za celý den tak vzrostl o 1,4 procenta.