Prudké výkyvy nakonec korunou vůči euru tento týden nehnuly

24.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 24. října (ČTK) - Koruna zažila velmi rozkolísaný týden, silné poklesy střídaly prudké nárůsty. Příčinou byla především nejistota investorů související s finanční krizí a hodnocením střední Evropy jako rizikového regionu. Nakonec koruna ukončila týden na přibližně stejných hodnotách jako minulý týden v pátek, tedy kolem 25 Kč/EUR. Vůči dolaru naproti tomu česká měna oslabila o více než korunu na 19,80 Kč/USD. Podle analytiků nepřinese klid ani následující týden, trhy totiž podle nich upadly do chaosu.

Extrémní obchodování zažila koruna ve čtvrtek, kdy dokázala posílit během několika hodin o více než jednu korunu z 26,20 koruny za euro až k 24,80 Kč/EUR. To je růst o téměř pět procent. "Pokud by měla rovnoměrným tempem posílit o korunu, tak by jí to normálně trvalo více než rok, vzhledem k tomu, že průměrné roční tempo posílení za poslední roky se pohybuje mezi třemi až čtyřmi procenty," uvedl analytik Citco - finanční trhy Jiří Šimek.

Čtvrteční posílení koruny přitom bylo podle obchodníka Patria Finance Oldřicha Myslivce zapříčiněno uzavíráním spekulativních pozic klientů jedné velké britské banky. Celkově ovšem podle něj výkyvy na trhu způsobují i relativně malé objemy transakcí. "Vzhledem k faktu, že i malé objemy způsobují takové pohyby, je obchodování v takto volatilních trzích velmi nebezpečné," upozornil.

Lépe nebude podle ekonomů ani v následujících dnech. "Klid na trhu je zatím v nedohlednu, občas lze zahlédnout světlo na konci tunelu, a pak se ukáže, že je to protijedoucí vlak," uvedl Šimek. Podle analytika ČSOB Jana Bureše může strach a nejistota udržet napětí a zvýšenou rozkolísanost na českém devizovém trhu až do konce letošního roku.

"Obecněji lze říci, že zhoršování makroekonomického obrázku vede českou korunu ke ztrátě postavení 'bezpečné' měny," uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Vzhledem k nepříznivému výhledu české ekonomiky a zhoršující se náladě na rozvíjejících se trzích by koruna měla podle něj oslabovat i ve střednědobém horizontu.

Nynější oslabování koruny se zatím podle analytiků neprojeví na výrazném zdražování zboží z dovozu. Podnikatelé k tomu dodávají, že po měsících prudkého posilování koruny v první polovině roku je nynější oslabení pro podnikovou sféru úlevou. Česká měna v posledních dnech oslabila od letních maxim k euru o téměř tři koruny, k dolaru o více než pět korun.

Rekordů dosáhla koruna ve druhé polovině července, kdy vystoupala až pod hranici 23 korun ze euro. K dolaru se tehdy obchodovala na 14,51 Kč/USD.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK