Akciové trhy po celém světě se nyní ocitly v prostředí finanční krize a začínající ekonomické recese pod silným prodejním tlakem. Vývoj českého akciového trhu bude nadále velmi závislý na situaci na hlavních trzích.
"V poslední době jsme navíc byli svědky zvýšené averze vůči rozvíjejícím trhům, což by dále mohlo zhoršovat výkonnost pražské burzy relativně vzhledem k hlavním světovým trhům," uvedl analytik Komerční banky Josef Němý.
Ocenění akcií po rozsáhlých výprodejích výrazně pokleslo, ovšem v porovnání s ostatními trhy jsou české akcie podle analytika relativně drahé. Akcie na pražské burze se nyní obchodují na zhruba osminásobku očekávaných zisků, zatímco pro maďarské akcie je tento poměr 6,7 a pro polské 7,3. Celý region východní Evropy se obchoduje na 5,7násobku očekávaných zisků a západní Evropa na 7,7násobku.
Pod prodejním tlakem mohou zůstat energetické společnosti ČEZ, NWR a částečně i Unipetrol. Tyto firmy čelí největšímu riziku revizí očekávaných zisků kvůli poklesu cen komodit a zpomalení ekonomik. Jako velmi riskantní označil analytik z důvodu nízkých objemů obchodů akcie s malou tržní kapitalizací, tedy emise společností autobazaru AAA Auto, developera ECM nebo textilní firmy Pegas Nonwovens.
Jako nejatraktivnější naopak vyhodnotil akcie operátora Telefónica O2 ČR, jejichž předností je vysoký dividendový výnos, necyklické výsledky a minimální zadlužení. Telekomunikační sektor navíc nyní v evropském měřítku patří mezi nejlevnější. V následujícím měsíci by měla díky nabídce na převzetí zůstat bezpečnou investicí farmaceutická Zentiva, nicméně je zde riziko na výrazný pokles ceny, pokud by Sanofi-Aventis nakonec svou nabídku neuskutečnila.