Klaus: Politici reagují na krizi populisticky

24.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 24. října (ČTK) - Reakci americké vlády, Kongresu i centrální banky a reakci evropských politiků na nynější krizi považuje prezident Václav Klaus za populistickou, alibistickou a málo účinnou. Prezident to uvedl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

"Je to snaha zalíbit se voličům a nevěřím, že je v tom autentický záměr skutečně zlepšit institucionální rámec soudobého tržního systému," řekl Klaus.

Politici se podle něj věnovali místo toho globálnímu oteplování a marnému boji s klimatem. "To jim umožnilo nevidět narůstající problémy bankovního a finančního sektoru. Proto nejsem překvapen ani opožděností reakce, ani chybnou reakcí současnou," uvedl.

Podle prezidenta je třeba zrušit "starou špatnou regulaci", která výrazně přispěla k dnešním problémům bankovního a finančního sektoru. Dnešní regulace naváděla banky k tomu, aby plnily požadavky regulátorů a současně, aby utíkaly do neregulovaných oblastí tzv. finančních derivátů a dalších finančních inovací. "Dnešní víra v racionalitu a bezmeznou moc regulátorů je ve své podstatě chybná," podotkl.

Hlavní příčina toho, že krize se českým bankám vyhnula, spočívá podle Klause v existenci české koruny, která imunizuje český bankovní a finanční systém od "zbytku světa". Připomněl, že bankovní krize v Česku v závěru 90. let vedla k opatrnému chování českých bank v následujících letech. "Tím jsou naše banky v méně labilním stavu než leckteré jiné v našem okolí. Jakkoli tehdejší krizi považuji za zbytečnou a politicky vyvolanou, dnes nám paradoxně pomáhá," řekl.

"Kapitalistický systém prošel různými obdobími a já věřím, že taková míra jeho zestátnění, jaká nastala po 2. světové válce, teď dosažena nebude. Ale abychom se z dnešní fáze státních zásahů dostali, bude třeba další thatcherovské či reaganovské revoluce," uzavřel Klaus.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK