V protikladu k nedávnému vyjádření českého premiéra Mirka Topolánka, který si naopak v souvislosti s krizí pochvaloval, že v Česku ještě euro neplatí, prohlásil Gusenbauer: "Nechtěl bych si ani představit, kde bychom dnes byli, kdybychom euro neměli." Malá země se podle něj proti masivní spekulaci vůči své měně nemůže ubránit, zatímco euro je jedinou měnou, proti níž žádné spekulace nejsou a která se na trhu uplatnila jako silná měna, fungující jako stabilizátor.
Obavy z recese jsou podle Gusenbauera v souvislosti s nynější finanční krizí oprávněné, protože po finanční následovala zatím vždy v historii i krize hospodářská. V boji s jejími následky je podle něj třeba se poučit z minulosti a neopakovat stejné chyby, jako například po krizi z roku 1929. Zejména je pak podle rakouského kancléře nutné vyzdvihnout přívlastek "sociální" u tržní ekonomiky.
"Mnozí, kteří nechtěli slovo 'sociální' slyšet, museli uznat, že tržní hospodářství funguje jen tehdy, když současně platí pravidla sociálního vyrovnání. Víra v bezuzdnou tržní ekonomiku se ukázala jako iluze. Trhy bez pravidel nefungují lépe, ale ničí samy sebe," zdůraznil Gusenbauer.
Mimořádné zasedání vlády bylo dnes součástí oslav rakouského státního svátku, kterým si země připomíná schválení zákona o rakouské neutralitě před 53 lety. V rámci oslav se tradičně uskutečnila i vojenská přehlídka v centru města a den otevřených dveří v prezidentském paláci a v řadě spolkových ministerstev.