"Ztráty z hypoteční krize, jež naplno vypukla na přelomu roku a volně se přelila do bankovního sektoru, budou zřejmě dalekosáhlejší, než se původně očekávalo," mínil analytik Capital Partners Josef Stoulil. Například hrubý domácí produkt ČR loni činil kolem 3,5 bilionu korun.
Nad celým bankovním trhem se vznáší takzvaná krize důvěry. V praxi to znamená, že míra mezibankovních půjček klesla téměř na nulu, a to z důvodu nejistoty, kdo další může zkrachovat. Americká vláda a centrální banka banka Fed se na tuto situaci rozhodly reagovat záchranným plánem v celkové výši 700 miliard dolarů.
"Tento záchranný plán má v první řadě vykoupit problémově zatížená nelikvidní aktiva zasažených bank a v druhé řadě navrátit tolik potřebnou důvěru na finanční trhy, kde stále převládá negativní sentiment," dodal Stoulil.
Během krize v bankovním sektoru hrozí hromadné vybírání vkladů z bank, dochází k panice na finančních trzích a k poklesu likvidity, a proto je třeba co nejrychleji jednat. Většina evropských států tak již sáhla k plné nebo alespoň částečné garanci bankovních vkladů, dále se koordinovaně snížily úrokové sazby a zestátnily se krachující finanční instituce. Všechny tyto kroky dohromady by měly opět přitáhnout investory a odrazit finanční trhy ode dna.
Zatím se to ale nedařilo a v pátek burzy zažily další černý den. Ceny akcií na světových trzích nepřestaly klesat a na některých burzách nebyly výjimkou propady o deset a více procent. Investoři se nejvíce obávají globální recese, která by zhoršila finanční situaci firem a způsobila, že podniky budou mít výrazně nižší zisky než dosud.