SB: V ČR se zhoršilo prostředí pro podnikání

26.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 26. října (ČTK) - V České republice se podle nejnovější studie Světové banky (Doing Business 2009) zhoršilo prostředí pro podnikání. Zatímco před rokem Česko obsadilo 65. místo ze 181 sledovaných zemí, letos to bylo 75. místo. Před ČR se tak umístily například Slovensko, Turecko, Namibie, Kazachstán nebo Gruzie. Nejsnadněji se podniká v Singapuru a nejhůře v Demokratické republice Kongo, vyplývá ze studie, jež sledovala období od června 2007 do června 2008.

Ve sledovaném roce země uskutečnily nejvíce reformních kroků od roku 2004. Celosvětově provedlo 113 ekonomik 239 reforem, uvádí studie. Česko například provedlo čtyři reformy, které usnadňují podle SB zahájení podnikání, zaměstnávání pracovníků, placení daní a ukončení podnikání.

Mezi opatřeními studie jmenuje přijetí insolvenčního zákona, dodatek k zákoníku práce týkající přesčasové práce a pracovní doby nebo vytvoření Czech Pointů. Na těchto místech lze získat například výpis z rejstříku trestů nebo z obchodního rejstříku. "Výsledkem je, že tři úkony potřebné pro zahájení podnikání se sloučily do jednoho a počet dnů nutných pro start podnikání se snížil na o dva," uvádí studie.

V žebříčku jednoduchosti zahájení podnikání Česká republika obsadila 86. místo, Slovensko je 48. a před Českem je například i Nikaragua, Pákistán nebo Nepál. Podle zprávy je ke startu podnikání třeba osm procedur a minimálně 15 dní. "V praxi je to však například vzhledem k nejednotnému výkladu rejstříkových soudů a časté nutnosti oprav podání spíše měsíc až 40 dní," komentoval údaje Josef Jaroš ze společnosti SMART Companies, která se zaměřuje na prodej a zakládání společností na klíč.

U náročnosti placení daní si Česko pohoršilo o jedno místo na 117. příčku. Podniky vyplňováním daňových přiznání a plněním všech daňových předpisů stráví 930 hodin ročně. Celkové daňové zatížení měřené objemem všech daní a příspěvků jako procenta ze zisku firem činí v případě ČR 48,6 procenta. V případě Slovenska je to například 47,4 procenta.

Světová banka hodnotí u 181 zemí světa deset kritérií týkajících se například jednoduchostí zahájení nebo ukončení podnikání, daňové administrativy, ochrany investorů, zaměstnávání pracovníků nebo získávání úvěrů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK