Klaus: Krize nebude mít takové dopady jako v roce 1929

26.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 26. října (ČTK) - Nynější světová finanční krize nebude mít takové fatální dopady do ekonomiky jako světová krize z roku 1929. V pořadu televize Prima to řekl prezident Václav Klaus s tím, že krize z počátku 30. let minulého století vznikla jinak a systém byl tehdy úplně jinak nastavený. Dnešní krize je podle něj spíše podobná menším světovým krizím z druhé poloviny 80. let, začátku 90. let minulého století nebo kolem roku 2001.

Česká ekonomika má obrovské štěstí, že má korunu, která ji do jisté míry "imunizuje" od toho, co se děje ve světě a v eurozóně, uvedl Klaus. Nepřijetí eura umožňuje nyní podle konkrétní potřeby hýbat s kurzem domácí měny a měnit úrokové sazby. "Žádné Rakousko, Finsko, Francie, Portugalsko nebo Irsko nemůže teď změnit svůj kurz, protože má jednu měnu, a velmi by se jim to hodilo," dodal.

Klaus míní, že Česku paradoxně pomohla "zanedbatelná" měnová a finanční krize z roku 1997, která vytvořila takovou psychózu v bankovním systému, že se banky pak ze strachu chovaly přeopatrně. "Naše banky pak neudělaly takové chyby jako banky v jiných zemích," podotkl. "Další věcí je, že Česko není tak rozvinutým finančním trhem, nejsou zde různé finanční deriváty a další rafinované produkty, takže jsme se nenamočily tolik jako země s vyspělým finančním systémem," dodal.

Světové a evropské banky pronásledují úvěrové ztráty v důsledku krize, která trvá již déle než rok, letos v září se prudce prohloubila a zasáhla celý svět. Ztráty bank budou zřejmě dále růst s útlumem ekonomiky, kdy se čeká další pokles cen nemovitostí, bankroty firem, růst nezaměstnanosti a zvýšená neschopnost spotřebitelů platit účty a splátky dluhů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK