Podle mluvčí Unipetrolu Blanky Růžičkové výroba v rafineriích České rafinérské a Parama běží bez omezení a zásobování trhu motorovými palivy není ohroženo. Největší zpracovatel ropy v ČR nižší dodávky Družbou vyrovnává nákupem suroviny dopravované přes ropovody TAL a IKL.
Objemy ropy z Ruska se začaly snižovat počátkem července. Média spekulovala, že výpadky mohou být reakcí na podpis smlouvy o umístění amerického radaru v Česku. Rusové to ale popřeli. Ke konci července se dodávky skutečně dostaly na běžnou úroveň, ale od srpna opět začaly klesat.
"Dodávky ropy ropovodem Družba do ČR kolísají, v podstatě se mění ze dne na den," dodala Růžičková. Také zástupci firmy Mero již dříve uvedli, že určité výpadky byly i v minulosti a nejedná se o nic výjimečného.
V případě nutnosti může rafineriím dodat ropu Státní správa hmotných rezerv (SSHR), která drží zásoby zhruba 890.000 tun ropy. "V současné době ale rafinerie o ropu z rezerv nepožádaly," sdělila tisková mluvčí SSHR Věra Matějů.
Podle MPO zdůvodňuje ruská strana nižší objemy dodávek podmínkami, které nabídli obchodní zprostředkovatelé. Ty jsou údajně méně příznivé ve srovnání s jinými směry dodávek ruské ropy. Řešení vidí ruská strana v uzavření přímých obchodních dohod mezi českými zpracovateli a ruskými společnostmi těžícími ropu.
MPO návrh ruské strany na odstranění prostředníků v obchodním řetězci uvítalo, uvedl tiskový mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. "Na toto téma proběhla mezi ministrem Martinem Římanem a jeho ruským protějškem Sergejem Šmatkem výměna korespondence, stejně jako mezi náměstkem Tomášem Hünerem a ruským náměstkem Anatolijem Janovskim," dodal.