"Komise může získat potřebné peníze na finanční trzích. Nepůjdou z rozpočtu Evropské unie," dodala Torresová.
Nejde přitom o jedinou finanční pomoc, která by se Maďarsku měla dostat. Země již v pondělí uzavřela s Mezinárodním měnovým fondem a právě Evropskou unií dohodu o záchranných opatřeních na stabilizaci maďarské ekonomiky. Suma finanční pomoci se dojedná až v dalších dnech, podle analytiků by mohla přesáhnout deset miliard dolarů.
Maďarsko se obrátilo na fond a Evropskou centrální banku s žádostí o pomoc tento měsíc. Kvůli světové finanční krizi prodávali investoři maďarská aktiva a klesl kurz forintu. Trh s obligacemi navíc zkolaboval kvůli obavám z toho, že země bude potřebovat objemnou finanční pomoc zvenčí.
Budapešť jednala s MMF od začátku měsíce, aby obnovila důvěru investorů. Vláda s centrální bankou přijaly řadu opatření na posílení měny a finančního trhu. Centrální banka například minulou středu zvýšila mimořádným krokem základní úrok o tři procentní body na 11,5 procenta. Důvodem k tak razantnímu zvýšení úroků byl propad kurzu forintu.
Potíže Maďarska spočívají v tom, že je země závislá na prodeji obligací zahraničním investorům. V době globální úvěrové krize tak maďarské banky mohou mít problém zajistit si finance na splátky úvěrů.
"Vrásky" však Maďarům přidělává i státní dluh, protože země již delší dobu vykazuje největší rozpočtový schodek v Evropské unii, což ovšem není důsledek finanční krize. Maďarský server portfolio.hu napsal, že Maďarsko musí příští rok splatit vnější i domácí dluh za zhruba 24 miliard eur (asi 592 miliard Kč).