EU chce bránit ilegální těžbě dřeva

28.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Lucemburk 28. října (zpravodaj ČTK) - Evropská unie chce zabránit ilegálnímu kácení dřeva, které je časté například v brazilských deštných pralesech. Evropská komise navrhuje, aby veškeré dřevo mělo potvrzení o původu. Ministři zemědělství EU na nynějším zasedání v Lucemburku její záměr přivítali. Byť chystané opatření směřuje zejména na dovozce, vztahovat se bude i na domácí výrobu dřeva. Lesním podnikům by tak výrazně mohla narůst administrativní zátěž.

Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče je iniciativa chvályhodná, protože ilegální dovozy dřeva poškozují i české firmy. Zároveň bude ale během dalších jednání třeba dát pozor na to, aby případné "papírování" lesním firmám příliš nezvýšilo náklady, řekl dnes Gandalovič novinářům. Tato obava přitom v unii není ojedinělá. "Bojíme se, že firmy, zvláště malé, budou muset poskytovat mnoho dokumentů, zátěž by mohla být značná," řekl agentuře Reuters rakouský diplomat Walter Grahammer.

Evropská unie je důležitým trhem pro legálně i ilegálně těžené dřevo. Je největším dovozcem překližky a řeziva z Afriky, druhým největším dovozcem z Asie a důležitým odbytištěm pro ruské producenty. Podle ekologů se ročně do Evropy ilegálně doveze pokácené dřevo za 1,2 miliardy eur (zhruba 30 miliard korun).

Podle odhadů Evropské komise z nelegálních zdrojů pochází zhruba pětina dříví či výrobků ze dřeva dovezených do zemí Evropské unie. Nelegální těžba dřeva, a s tím spojené odlesňování přitom podle komise mají vážné dopady na životní prostředí, přispívají ke globálnímu oteplování či ke ztrátě biodiverzity.

"Lesy jsou domovem poloviny všech známých druhů. Když zmizí, zmizí i obrovské množství rostlin a živočichů, což by mělo katastrofální a nevratné dopady," řekl nedávno eurokomisař pro životní prostředí Stavros Dimas. O návrzích, kterými chce komise nelegální těžbě zabránit, budou v následujících měsících jednat ministři zemědělství EU.

Na Zemi nyní podle údajů komise ubývá ročně kolem 13 milionů hektarů lesů. Odlesňování je pak odpovědné za téměř 20 procent globálních emisí skleníkových plynů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK