V těchto číslech se podle listu počítá jen to, jak se chovali sami klienti - není v nich zohledněn pokles majetku fondů způsobený propadem akcií a jiných investic. Řada akciových fondů ztratila za říjen i přes 20 procent. Prodělávají však i fondy peněžní, který byly vždy považovány za bezpečnou investici a mezi Čechy byly nejpopulárnější. Teď však většina z nich ztrácí přes dvě procenta a lidé z nich vybrali přes sedm miliard, píší HN.
"Na trzích je zcela nestandardní situace. Lidé mají strach a z fondů vybírají peníze. Chtějí je mít tam, kde je to bezpečnější," uvedl šéf ČSOB Investiční společnosti Jan Barta. Podle ředitele Investiční společnosti České spořitelny Radka Urbana se však bankám daří naprostou většinu klientů přesvědčit, aby peníze nechali alespoň na bankovních účtech.
"Klienti, kteří nemají peníze rozložené a svěřili je jen jednomu fondu, který jim stabilně něco málo vydělával, teď logicky panikaří o to víc," říká podle HN Barta. Podle fondového analytika Davida Urbánka ze společnosti Moneco peněžní fondy s vidinou vyšších zisků investovaly nejen do státních cenných papírů, ale i do firemních dluhopisů některých evropských firem - včetně bank. Právě bankovní dluhopisy však kvůli krizi teď výrazně ztrácejí, napsaly Hospodářské noviny.
Odchody klientů v současné době zažívají všechny fondy, nejen ty peněžní. Ztráty hlavně akciových fondů se totiž dále prohlubovaly. Nejvíce prodělal fond Sporotrend České spořitelny, a to přes 30 procent. Od začátku roku je v minusu o 66 procent. "Naše podílové fondy zaznamenaly v posledních dvou měsících pokles objemu spravovaných prostředků nad 10 miliard korun. To se týká jak toho, že lidé vybírali peníze, tak poklesu majetku na trzích. Přes dvě třetiny prostředků přitom klienti uložili zpět do bankovních vkladů České spořitelny," sdělil HN Urban. Fondy ČS dohromady spravují kolem 60 miliard korun. Podle Urbana však odchody klientů zpomalují a čeká, že v nejbližší době se důvěra investorů obnoví, píšou HN.