Firemní zákazníci tvoří většinu z řad nábytkářských klientů. "Výroba nábytku je závislá na korporátní klientele. A ve chvíli, kdy korporátní klientela neinvestuje, šetří, brzdí rozhodnutí a firmy odkládají například stěhování, tak to určitě na odvětví dopadá," řekl prezident AČN.
Například tuzemské banky podle Čudka z velké části již zcela zmrazily všechny investice a stornovaly již i rozjednané zakázky na nový nábytek. Problém prý představuje také případný útlum automobilového průmyslu, jehož dodavatelské firmy jsou významným odběratelem tuzemského nábytku.
Současné zakázky prý stačí nábytkářům zhruba na dva až čtyři měsíce. "Větší propad lze očekávat začátkem příštího roku," uvedl Čudka. Zmrazení rozjednaných zakázek ze strany velkých společností a bank se podle něj týká právě prvních měsíců roku 2009.
Hodnota produkce tuzemského nábytkářského průmyslu se podle prezidenta pohybuje ročně kolem 50 miliard korun. Objem výroby a tržeb za letošní rok bude přibližně stejný. "V roce 2009 se však už od začátku roku očekává, že budou vidět propady a poklesy," podotkl.
Potíže by výrobcům nábytku prý mohla způsobit také případná recese v západní Evropě. Na zahraniční trhy totiž podle Čudka směřuje z Česka až 75 procent výroby. Od prodejů v zahraničí díky slábnoucí koruně si přitom nábytkáři slibují částečné pokrytí výpadku domácí poptávky.
Šéf nábytkářů se neobává problémů kvůli současnému všeobecnému obtížnějšímu přístupu k bankovním úvěrům. "Český nábytkářský průmysl nijak výrazně bankami financovaný není," uvedl. Tuzemská výroba stále ještě stojí především na malých a středních firmách, kterým prý banky stejně nikdy velké úvěry neposkytovaly.
Situace na trhu přinutila již v první půlce letošního roku některé nábytkáře uzavřít továrny. Tento osud potkal například Jitonu v Rousínově na Vyškovsku, kterou muselo opustit 250 zaměstnanců. Čudka nevyloučil, že krach může potkat také další menší firmy, které však tvoří drtivou většinu výroby odvětví.
Některé podniky se prý nyní snaží čelit útlumu trhu také změnou skladby výroby například směrem od levnějšího k dražšímu nábytku. Lze také údajně očekávat, že na tuzemský trh vstoupí další zahraniční hráči, kteří si tak akvizicí některých tuzemských firem mohou koupit podíl na trhu. Letos na jaře se tak například nizozemská společnost Royal Ahrend stal výhradním majitelem přední tuzemské nábytkářské společnosti Techo.
Očekávat však lze podle šéfa asociace také pokračující propouštění. V letošním prvním pololetí pracovalo podle údajů AČN ve výrobě nábytku 29.000 lidí, to je meziročně o 1500 méně.