Autoři v důvodové zprávě uvádějí, že dosavadní právní úprava se zabývá jen digitalizací televizního vysílání. Jejich novela tak má pamatovat i na rozhlas a ukončení jeho zemského analogového vysílání. "Podstatou navrhovaných úprav je institut takzvané přechodné licence," informoval jeden z předkladatelů, poslanec ODS Petr Pleva. Návrh mimo jiné otevře cestu ke vzniku ekonomicky dostatečně silných subjektů, které následně přechod na digitální vysílání zvládnou.
Vláda s návrhem nesouhlasí. Podle ní návrh zákona zapomíná na to, že mezi přechodem televizního a rozhlasového vysílání na digitální formu existují výrazné rozdíly. Například v případě rozhlasového vysílání jsou pro digitální vysílání vyhrazena nová pásma a nyní nevyužívaná pásma. Digitální vysílání lze proto zavést bez zásahu do současného analogového vysílání. Řadu připomínek jsou předkladatelé podle Plevy připraveni řešit pomocí pozměňovacích návrhů.
Vláda upozorňuje také na to, že na evropské úrovni neexistuje žádný přechod na digitální rozhlasové vysílání. Vláda proto argumenty předkladatelů označila za zavádějící. Její stanovisko ale není rozhodující, konečné slovo mají poslanci a senátoři.
Návrhem se nyní bude zabývat sněmovní školský výbor a stálá mediální komise. Poslanci jim prodloužili lhůtu k projednání o 20 dní.