Kontokorentní úvěr je krátkodobá úvěrová linka, která dává klientovi možnost čerpat ze svého účtu do mínusu (tj. i když tam nemá peníze). Když potom půjčku splatí, může opět čerpat do mínusu. Pozor však, je určena limitní částka, do které může čerpat ze svého účtu. A tu přesáhnout je velice drahé.
Tento druh úvěru je poskytován ve dvou podobách:
Zajištěný debet - ručí se většinou termínovaným vkladem ve stejné částce (nebo vyšší), jako je úvěrový rámec.
Nezajištěný debet - zde nemusí být žádné jištění.
Obvykle banky nabízejí obě varianty, ale některé banky mají takovou úvěrovou politiku, že nezajištěný kontokorent vůbec neposkytují. Kontokorent nedostanete jen tak, musíte si o něj zažádat a také obvykle splnit několik podmínek, aby Vám banka úvěrovou linku přidělila. Smlouva se většinou uzavírá na jeden rok a automaticky se obnovuje. Úvěr čerpáte stejně jako peněz z běžného účtu, můžete vybírat z bankomatu, či platbou u obchodníků.
Podmínky, které musíte obvykle splnit:
-
Běžný účet u banky, kterou žádá o kontokorentní účet.
-
Účet vedený po určitou doby alespoň tři měsíce.
-
Musí Vám na tento účet chodit pravidelný dostatečně vysoký příjem.
-
A někdy je vyžadován určitý průměrný zůstatek na účtu.
Výše kontokorentu
Stanovují ji banky, které se řídí různými podmínkami. Obvykle je to jedno-, dvoj- nebo trojnásobek měsíčního příjmu. Nebo se také může stupňovat podle výše příjmu.
Úrok kontokorentních úvěrů
Počítá se z čerpané částky, a to až do doby než je částka zaplacena. V současnosti se úrokové sazby u těchto úvěrů pohybují od 11 do 19 % p. a. a dosti se u jednotlivých bank liší. Stane-li se, že přečerpáte výši vašeho kontokorentního úvěru, očekávejte velmi vysoké poplatky. Banka Vám naúčtuje úroky tak 25 až 30 % z částky. Zde pamatujte, že je důležité vyrovnat dluh co nejdříve, protože banky mají různé lhůty, do kterých musíte přečerpání uhradit a pokud se tak nestane, může banka začít částku vymáhat soudně.