...souvislosti)
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla na roční bázi o 0,3 procenta, což značí nejvýraznější smrštění za sedm let, když američtí spotřebitelé ve strachu z recese snížili výdaje a podniky omezily investice.
Americké ministerstvo obchodu ve svém předběžném odhadu hrubého domácího produktu (HDP) uvedlo, že snížení HDP ve třetím čtvrtletí bylo nejprudší od stejného kvartálu roku 2001.
Ekonomové oslovení Reuters nicméně předpověděli, že ekonomika Spojených států v minulém čtvrtletí klesla o 0,5 procenta.
Prudký ústup spotřebitelů však částečně vyvážily vyšší vládní výdaje.
Pokles výkonu největší ekonomiky světa ve třetím čtvrtletí představuje nápadný obrat proti relativně svižnému růstu o 2,8 procenta v období od dubna do června. Došlo k němu během bouří na finančních trzích, jež prohloubily obavy, že by americká ekonomika mohla upadnout do dlouhodobé recese.
Spotřebitelské výdaje, které živí dvě třetiny ekonomického růstu Spojených států, ve třetím kvartále klesly o 3,1 procenta - to je první snížení od posledního kvartálu roku 1991 a současně největší od druhého kvartálu roku 1980.
Výdaje za zboží krátkodobé spotřeby - jako jsou potraviny či papírové výrobky - se dokonce propadly nejostřejším tempem od konce 50.let.
"Drží nás nahoře vládní výdaje, které k růstu HDP přidaly 1,1 procentního bodu," řekl Robert Brusca, hlavní ekonom institutu Fact And Opinion Economics v New Yorku.
"Hlavní číslo neodráží skutečnou slabost vzhledem k vlivu zahraničního obchodu... Je to varování, jak je ekonomika slabá."
Šéf ekonomických poradců Bílého domu Edward Lazear po vydání zprávy řekl pro televizní stanici CNBC, že nebýt několika hurikánů a stávek, které z celkového HDP ubraly asi 1 procentní bod, americká ekonomika by ve třetím čtvrtletí vzrostla.
Akcie na Wall Street po zprávě otevřely prudkým růstem, zatímco dolar rozšířil zisky k jenu <JPY=> a umazal ztráty vůči euru <EUR=>. Ceny amerických státních dluhopisů naopak prohloubily ztráty.
SPOTŘEBITELÉ NA ÚSTUPU
Spotřebitelé se ocitli pod vážným tlakem kvůli soustavnému ubývání pracovních míst v kombinaci s poklesem hodnoty akcií, cen domů a jiných investic.
Zpráva o HDP ukázala, že volné prostředky na osobní spotřebu ve třetím čtvrtletí spadly o 8,7 procenta, což je nejprudší pokles od roku 1947, kdy se tento ukazatel začal sledovat. Ve druhém kvartále, kdy ještě dobíhal vládní program ekonomických pobídek spotřebitelům, přitom vyskočil o 11,9 procenta.
Pokud jde o zboží dlouhodobé spotřeby, jako jsou automobily nebo nábytek, spotřebitelé omezili výdaje na roční bázi o 14,1 procenta, nejvíce od roku 1987.
Podle prodejců automobilů se prodeje prakticky zastavily, částečně také proto, že i důvěryhodní zájemci o koupi mají kvůli utaženým podmínkám na úvěrových trzích problém získat půjčku.
Také podniky si zjevně dělají starosti o budoucnost, když snížily investice o 1 procento po jejich zvýšení o 2,5 procenta ve druhém kvartále.
Výsledek HDP by tak vyšel mnohem horší, nebýt prudkého nárůstu výdajů federální vlády, které vyskočily o 13,8 procenta.
To je více než dvojnásobek oproti růstu o 6,6 procenta ve druhém kvartále a nejvyšší tempo od druhého čtvrtletí roku 2003, kdy začala válka v Iráku.
Ceny ve třetím čtvrtletí stále rostly relativně silně, když index výdajů na osobní spotřebu vystřelil o 5,4 procenta, nejostřeji od roku 1990.
I po vyloučení volatilních cen potravin a energie růst jádrových cen zrychlil na 2,9 procenta ze 2,2 procenta v předchozím kvartále.
Ceny ropy <CLc1> nicméně od července klesají a oslabovat začaly také ceny mnohých komodit.
Americká centrální banka ve středu po snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů naznačila, že svou pozornost výhledově zaměří spíše na slabý růst než na inflaci.
[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]