Doplnil, že oslabovaly také okolní měny, ale ne v tak velkém rozsahu. Za ztrátami koruny nebyla žádná zveřejněná informace, jednalo se s největší pravděpodobností o klientské příkazy některých zahraničních bank, míní Frayer.
V pozadí oslabení koruny podle Vladimíra Pikory z Next Finance stálo výrazné posílení dolaru k euru a slova guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy. Česko by nyní podle něho nemělo přijímat žádné rozhodnutí ohledně termínu vstupu do eurozóny. To, že Česko zatím do eurozóny nepatří, má podle Tůmy zatím jistý pozitivní vliv. "Do doby před několika málo týdny jsme prakticky nevěděli, že nějaká finanční krize ve světě existuje," uvedl guvernér.
Pohyby koruny i okolních měn podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka sledují především dění na eurodolaru, kde rovněž došlo k obratu. "K jejich oslabení však přispěla také polská centrální banka prohlášením, že při zavádění eura může dojít ke zpožděním kvůli světové krizi a množství příprav, které je nutné ještě vykonat, včetně změny ústavy," konstatoval Vlk.
Americký dolar kolem 17:00 zpevnil na 1,2845 USD/EUR. Předchozí rychlý růst kurzu podle Vlka přilákal prodejce eura, kteří využili tohoto krátkodobého výkyvu. Jejich počínání podpořila dnešní statistika HDP z USA, naznačil Vlk. Ekonomika Spojených států se ve třetím čtvrtletí snížila o 0,3 procenta, protože spotřebitelé omezili nákupy a podniky investice. Zaznamenala tak nejprudší pokles za sedm let.