...sazeb na celém světě pomůže mírnit globální ekonomický pokles.
Investoři také nalezli podporu v signálech, že se úsilí o odblokování ucpaných úvěrových trhů začíná projevovat v praxi.
Sazby mezibankovních úvěrů klesly, čímž se uvolnila hotovost, tolik potřebná k odvrácení prudkého zpomalení ekonomiky.
Do konce října zbývá jediný den a akcie jsou na nejlepší cestě, aby si zapsaly nejhlubší měsíční propad od krachu na burze z roku 1987.
V čerstvé várce firemních výsledků vykázal výrobce spotřebního zboží Colgate-Palmolive <CL.N> čtvrtletní zisk nad odhady trhu a jeho akcie vzrostly o 7,1 procenta.
Přestože oficiální údaje ukázaly, že americká ekonomika ve třetím čtvrtletí zaznamenala největší pokles za sedm let, výsledek hrubého domácího produktu byl mírně lepší, než se čekalo [ID:nSCH052872].
"Bude to snad mělčí, než jsme se všichni obávali, nebo to bude něco, co se bude nabalovat jako sněhová koule?" řekl Matt Kaufler, portfolio manažer z firmy Clover Capital Management.
"Možná je dnes větší prostor k optimismu, že se přes to dostaneme, než třeba přede dvěma týdny."
Index amerických blue chips Dow Jones <.DJI> stoupl o 2,11 procenta na 9180,69 bodu, širší index Standard & Poor's 500 <.SPX> vzrostl o 2,58 procenta na 954,09 bodu a technologický Nasdaq Composite <.IXIC> získal 2,49 procenta na 1698,52 bodu.
Na trhu Nasdaq vyskočily akcie firmy Apple <AAPL.O>, výrobce iPhonů a iPodů, o 6,2 procenta, zatímco Intel <INTC.O> posílil o 8,2 procenta.
Technologie podle analytiků patří mezi sektory, které mají největší sklon těžit z ekonomického oživení.
Zisky trhu přišly den poté, co americká centrální banka (Fed) snížila hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 1,0 procenta.
Krok Fedu poté následovaly centrální banky na Tchaj-wanu, Hongkongu a Číně.
V pátek ráno pak snížilo sazby o 20 bazických bodů na 0,30 procenta také Japonsko [ID:nWLA1670].
Snížení sazeb se v příštím týden očekává také od Evropské centrální banky a Bank of England.
[YORK/Reuters/Finance.cz]