Singer: Finanční krize ukázala nepřipravenost vlád

31.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 31. října (ČTK) - Světová finanční krize ukázala podle viceguvernéra ČNB Miroslava Singera, že vlády jsou na krize velmi málo připraveny. "Vlády neměly připraveny žádné krizové scénáře, problémy byly například v Evropě zprvu zlehčovány a projevil se jasný nedostatek komunikace mezi dohledem finančních trhů a politickými elitami," uvedl Singer v prezentaci, kterou dnes zveřejnila ČNB na internetu. Do budoucna lze podle něj očekávat kvůli nesystémovému řešení krize další problémy.

ČR má podle Singera výhodu, že její dozor nad finančním trhem je integrovaný do centrální banky, což urychlilo rychlost a komplexnost rozhodování a přístup ke všem důležitým informacím.

Českou ekonomiku podle viceguvernéra kvůli finanční krizi čeká výrazné zpomalení a její růst bude několik let nízký. Inflace ovšem během tří měsíců klesne na nízké hodnoty a setrvá na nich.

Česko je prý také díky vlastní měně lépe chráněná před nepříznivými vlivy krize. Proto by podle Singera neměla ČR spěchat se zavedením eura. "Průběh finanční krize a zejména kanály jejího šíření ospravedlňují spíše pozdější přijetí eura Českou republikou," uvedl Singer v prezentaci.

Od dalšího vývoje ve světě lze očekávat podle viceguvernéra velkou rozkolísanost měnových kurzů, akciových trhů a cen komodit. Nevyloučil ani další nárůst potíží a bankrotů bank a také menší ochotu bank půjčovat peníze. Kvůli krizi může dojít rovněž k prudkému zpomalování růstu reálné ekonomiky a zřejmě vyspělé tržní ekonomiky postihne i několik let trvající recese.

Singer upozornil, že v posledních týdnech tak dochází k přehodnocení odhadu vývoje ekonomiky eurozóny. V prvním čtvrtletí tak lze podle předpovědí očekávat dokonce i pokles evropské ekonomiky. "Obecným rizikem je, že pod tlakem krize budou neuváženě zaváděna nesystémová opatření, která nadlouho zdeformují tržní prostředí a sama se stanou příčinou budoucích obtíží," uvedl.

Finanční krize bude mít podle viceguvernéra kvůli nejistotě na peněžním trhu a omezení úvěrové činnosti dopad na všechny firmy závislé na bankovních úvěrech. Singer nicméně podotkl, že míra angažovanosti tuzemských bank v obchodech s rizikovými cennými papíry je zanedbatelná, a riziko přímé "bankovní nákazy" je tudíž minimální. Jednou z mála dobrých zpráv přicházejících ze zahraničí, jsou podle Singera klesající ceny komodit.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK