Americké akcie zakončily týden růstem

31.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 31. října (ČTK) - Americké akcie v průběhu posledního říjnového dne zpevnily, za celý měsíc ale mají největší ztráty od krachu na burzách v říjnu 1987. Na trh se ale zvolna vrací důvěra a investoři měli největší zájem o akcie bank a dalších finančních společností. Těm prospívají známky uvolňování napětí na mezibankovním trhu. Dolar má za sebou nejlepší měsíc za 17 let.

Dow Jonesův index vzrostl o 144,32 bodu a obchodní den uzavřel růstem v rozsahu 1,57 procenta na hodnotě 9325,01 bodu. Podobně širší index S&P 500 vzrostl o 1,54 procenta na 968,75 bodu a index Nasdaq Composite si připsal 1,32 procenta na 1720,95 bodu.

Na akcie během dne nepříznivě působily další statistické údaje o vývoji americké ekonomiky. Spotřebitelé během září poprvé po dvou letech omezili výdaje a připravují se na horší časy. Řada firem nyní kvůli finanční krizi propouští a přísnější jsou podmínky pro získání úvěru.

Vzhledem k tomu, že skončil měsíc, většina penzijních fondů upravovala portfolia, což trhu rovněž pomohlo. Analytik investiční společnosti Delta Global Advisors Bruce Zaro upozorňuje i na fakt, že v říjnu končí většině fondů fiskální rok, takže nutnost úpravy portfolií je o to větší.

Za celý týden Dow Jonesův index vzrostl o 11,3 procenta, což je nejvyšší týdenní vzestup od října 1974. Index S&P 500 si připsal 10,5 procenta a zaznamenal nejlepší týden od ledna 1980. Index Nasdaq Composite si za celý týden připsal 10,9 procenta.

Říjen se ale nesl ve zcela jiném duchu než poslední týden. Dow Jonesův index klesl nejvíce od srpna 1998, index S&P 500 zaznamenal nejhorší měsíc od října 1987. Pro index Nasdaq byl říjen nejhorším měsícem od února 2001, kdy končila horečka technologických akcií.

Například akcie banky JPMorgan Chase & Co dnes vzrostly o více než devět procent, Citigroup si připsala více než čtyři procenta. Z technologických emisí vzrostly akcie IBM, skoro všechny ztráty smazal také Intel, i když v průběhu dne kvůli nepříznivému výhledu oslaboval.

Na devizových trzích se zvyšoval kurz dolaru a japonského jenu, převážně díky návratu investorů k bezpečnějším investicím. Navíc pokračuje proces, v jehož rámci musejí spekulanti splácet půjčky, takže jsou nuceni prodávat cenné papíry téměř za jakoukoli cenu. To je i hlavní důvod silných propadů na burzách.

Takzvaný dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny vůči koši šesti hlavních světových měn, dnes vzrostl o 1,1 procenta na 85,76 bodu. V říjnu však index vzrostl o téměř osm procent, což je nejlepší výsledek od března 1991.

V závěru obchodování se dolar k euru prodával v kurzu 1,2721 USD a zpevnil z předchozích 1,2932 USD, kde byl ve čtvrtek. Euro za celý říjen k dolaru oslabilo asi o devět procent. Dolar k jenu mírně klesl na 98,25 z 98,48 JPY a za celý měsíc americká měna vůči japonské ztratila více než osm procent hodnoty.

Největší pohyb mezi hlavními světovými měnami byl ale na paritě japonské měny s eurem. Jednotná evropská měna dnes oslabila na 124,99 ze 127,15 JPY, kde byla ve čtvrtek, za celý říjen však euro k jenu oslabilo zhruba o 17 procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK