Z okolních zemí je benzin dražší pouze v Německu, a to téměř o dvě koruny. V Polsku lze litr benzinu natankovat téměř o tři koruny levněji než v Česku, v Rakousku o více než dvě koruny a na Slovensku je benzin levnější zhruba o 25 haléřů než v tuzemsku.
U nafty sáhnou nejhlouběji do kapsy z okolních zemí řidiči na Slovensku, kde si proti Česku připlatí téměř korunu na litru, o čtvrt koruny je dražší nafta v Německu. V Polsku je litr nafty levnější o více než čtyři koruny a v Rakousku o více než dvě koruny.
Žebříčku evropských zemí vévodí tradičně nejdražší Norsko, kde motoristé platí za litr benzinu i nafty v přepočtu téměř 38 korun. K nejlevnějším zemím patří vedle Ruska pobaltské země, kde stojí litr benzinu kolem 23 korun.
Rozdíly v cenách pohonných hmot napříč Evropou lze podle analytiků přičíst zejména různě vysokým sazbám spotřebních daní v jednotlivých zemích. Paliva jsou nejdražší tam, kde jsou i nejvyšší daně ze spotřeby. Ceny ovlivňuje také různá míra konkurence a odlišnosti v přimíchávání biosložky.
Vývoj cen pohonných hmot v Česku pravidelně sleduje společnost CCS, podle jejíchž údajů stál ke konci týdne litr benzinu 28,10 koruny a nafty 29,16 koruny. Rozdíl v cenách je dán měnovým přepočtem a rozdílností tvorby průměrné ceny.