"Pořizovací cena technologií klesá. Na druhé straně je však nutné v konečných kalkulacích zohlednit zhoršenou situaci ve shánění prostředků na financování projektů. Výkupní cena ale půjde určitě dolů," uvedl předseda ERÚ Josef Fiřt.
Výkupní cena u letos zprovozněných větrných elektráren je 2,46 koruny za kilowatthodinu, u větrníků spuštěných po 1. lednu příštího roku to bude podle Eura zhruba 2,34 koruny. "U elektrárny o instalovaném výkonu 2,5 megawattu představuje snížení výkupních cen pokles ročního příjmu celkem zhruba o osm milionů korun," řekl informovaný zdroj Euru.
Jen elektrárenská firma ČEZ chce v Česku příští rok postavit větrné elektrárny o celkovém výkonu 20 megawattů.
Obdobná je situace i při výrobě elektřiny ve slunečních elektrárnách. I zde podle Fiřta klesly pořizovací náklady, naopak se zhoršila situace se sháněním prostředků na financování projektů. U elektřiny vyrobené v solárních, respektive fotovoltaických zařízeních spuštěných v letošním roce, je výkupní cena 13,4 koruny za kilowatthodinu. U zařízení zprovozněných po 1. lednu příštího roku to má být 12,79 koruny za kilowatthodinu.
Výkupní cena naopak vzroste kvůli dražší surovině u elektřiny z biomasy. Fiřt upozornil, že úřad hodlá i nadále podporovat výrobu z obnovitelných zdrojů, tedy kromě biomasy z větrných a slunečních elektráren. "Z toho důvodu musíme ceny stanovit tak, aby spotřebitelé elektřiny zaplatili skutečně jen to, co je nezbytně nutné. Konkrétní čísla oznámíme až koncem listopadu," dodal.