Důvodem pro nadprůměrné obchody byly podle odborníků vrcholící globální finanční krize a silné prodeje zahraničních investorů, které na druhé straně vytvářely nákupní příležitosti. V říjnu akcie na pražské burze podle hlavního indexu PX, který se počítá s cen 14 nejlepších akcií, klesly o drtivých 27,13 procenta a vrátily se až na hodnoty z počátku roku 2004.
Investoři nejvíce nakupovali a prodávali akcie energetické skupiny ČEZ, největší a dlouhodobě nejobchodovanější emise na trhu. Akcie ČEZ měly více než poloviční podíl na říjnových obchodech. Následovaly akcie operátora Telefónica O2 (13,5 miliardy korun), Komerční banky (13,2 miliardy korun) a Erste Group Bank (osm miliard korun).
Pořadí tří největších burzovních obchodníků s akciemi zůstalo stejné již čtvrtý měsíc po sobě. Za Patrií Finance znovu následovaly společnosti Wood & Company (46,7 miliardy korun) a Česká spořitelna (21,1 miliardy korun).
Objem obchodů s dluhopisy činil 79,1 miliardy korun, což byla letos rekordní hodnota a meziročně více než dvojnásobný nárůst. Obchodníci s dluhopisy si postavení z předchozího období neudrželi. Do čela se z druhého místa v září posunula s objemem 45,9 miliardy korun Česká spořitelna. Minule vedoucí ČSOB v říjnu klesla na třetí místo (13,8 miliardy korun). Druhý nejvyšší objem vykázala PPF Banka (14,5 miliardy korun), která byla v září až čtvrtá nejaktivnější.
Burza má 21 členských bankovních a nebankovních obchodníků s cennými papíry. Nulové obchody měla v říjnu na burze jen Deutsche Bank.