...komise. Současně vyzvala ke koordinované akci na podporu růstu.
"Ekonomiky Evropské unie jsou silně postiženy finanční krizí, která v několika ekonomikách ztěžuje korekci na trhu s bydlením v době, kdy rychle ochabuje externí poptávka," uvedla exekutiva Evropské unie.
"Přestože důležitá opatření, přijatá pro stabilizaci finančních trhů, začala obnovovat důvěru, situace zůstává nejistá a rizika vůči předpovědím výrazná," uvedla komise ve své pravidelné pololetní ekonomické prognóze.
Hospodářský růst 15 zemí používajících euro v příštím roce zpomalí na 0,1 procenta z 1,2 procenta očekávaných pro letošní rok, uvedla komise.
Na rok 2010 předpovídá růst o 0,9 procenta.
"Potřebujeme koordinovanou akci na podporu ekonomiky na úrovni EU, podobnou tomu, co jsme učinili pro finanční sektor," uvedl komisař EU pro ekonomické a měnové záležitosti Joaquín Almunia.
Komise očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) v letošním třetím čtvrtletí klesl v rámci eurozóny i celé Evropské unie.
Vzhledem k tomu, že se HDP eurozóny smrštil i ve druhém kvartále, znamenalo by to dvě čtvrtletí negativního růstu v řadě - právě tak je definována technická recese.
"Výhled zůstává do budoucna ponurý, několik ekonomik EU je v recesi nebo její těsné blízkosti," uvedla komise.
"Další relativně mírné zvýšení rizikové prémie, o 50 bazických bodů, a utažení dostupnosti úvěrů pro domácnosti, jež už není jen vzdálenou možností, mohou v eurozóně vyvolat jednoznačnou recesi - pokles HDP v roce 2009 o 1 procento."
Komise očekává, že tři největší ekonomiky eurozóny - Německo, Francie a Itálie - po celý příští rok vůbec neporostou, zatímco výkony hospodářství Irska a Španělska poklesnou.
LEPŠÍ VYHLÍDKY NEŽ V USA
To jsou však stále lepší vyhlídky než ve Spojených státech, jejichž ekonomika má v příštím roce klesnout o 0,5 procenta.
Japonské hospodářství má podle Evropské komise v roce 2009 ubrat 0,4 procenta.
Z dalších států EU stojících mimo eurozónu se má ekonomika Velké Británie v příštím roce smrštit o 1 procento. Hospodářství Estonska a Lotyšska klesnou letos a napřesrok, zatímco ekonomika Litvy se ocitne v červených číslech v roce 2010, ukázaly dále prognózy komise.
V případě české ekonomiky snížila exekutiva EU prognózu letošní expanze na 4,4 procenta z 4,7 procenta předpovídaných v dubnu. Pro příští rok je ještě pesimističtější, když seřízla odhad růstu na 3,6 procenta z dříve uváděných 5,0 procenta [ID:nVOD335883].
Inflace eurozóny v příštím roce pravděpodobně zpomalí na 2,2 procenta ze 3,5 procenta očekávaných pro letošní rok a dále na 2,1 procenta v roce 2010, předpověděla komise.
Cílem Evropské centrální banky (ECB) je udržet inflaci těsně pod úrovní 2 procent. ECB již naznačila, že by mohla v listopadu vzhledem k menším inflačním rizikům opět snížit úrokové sazby.
Všech 81 ekonomů oslovených v průzkumu Reuters minulý týden uvedlo, že ECB na zasedání tento ve čtvrtek sníží sazby. Většina respondentů přitom předpověděla pokles o dalších 50 bazických bodů po koordinovaném uvolnění měnové politiky stejnou měrou s ostatními bankami v říjnu [ID:nMUL332733].
[BRUSEL/Reuters/Finance.cz]