Čínská výroba se bortí, na mušce domácí poptávka

03.11.2008 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Čínská průmyslová aktivita v říjnu prudce klesla tváří v tvář mizejícím objednávkám, zatímco vláda slibovala další kroky na podporu domácí...

...poptávky, jež by měly zabránit přílišnému zpomalení ekonomiky.

Kontrola kapitálu a relativní konservatismus čínských bank do značné míry ochránily čtvrtou největší ekonomiku na světě před přímým dopadem globální finanční krize, ale závislost na vývozu do Spojených států a Evropy ji činí zranitelnou vůči propadu poptávky na Západě.

Index nákupních manažerů (PMI) makléřské firmy CLSA v pondělí poukázal na rozsah škod, když jeho hodnota za říjen klesla na 45,2 bodu ze zářijových 47,7 bodu.

Jedná se o nejslabší výsledek od spuštění průzkumu v dubnu 2004 a zároveň jde o třetí měsíc poklesu v řadě, během nichž ukazatel setrvává pod klíčovou úrovní 50 bodů, jež označuje hranici mezi růstem a poklesem výroby.

Oficiální PMI, který vláda zveřejnila v sobotu, v říjnu rovněž oslabil, a sice na 44,6 bodu z 51,2 bodu v září.

Peking na globální krizi reagoval řadou fiskálních a měnových opatření včetně trojího snížení úrokových sazeb od poloviny září a navýšení slev na daních pro vývozce produktů náročných na pracovní sílu.

Centrální banka také opustila přísné limity pro bankovní půjčky, aby zmírnila dopad úvěrové krize, uvedla v sobotu státní média.

Liu Tienan, zástupce ředitele Národní komise pro rozvoj a reformu, hlavního plánovacího orgánu země, během víkendu řekl, že další soubor makroekonomických opatření by měl ke stimulování růstu využít spotřebu. Informoval o tom státní China Securities Journal.

[PEKING/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK