Dolar, jen oslabují při mírnější averzi k riziku

03.11.2008 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Euro a další vysokoúročené měny jako libra v pondělí posilovaly vůči dolaru, zatímco jen všeobecně ustupoval s tím, jak oživení na akciových...

...trzích v Asii a Evropě pomáhalo tlumit extrémní averzi k riziku.

Přestože se investoři odvážili zpět k riskantnějším aktivům, jejich růst brzdily obavy z možné dlouhotrvající globální recese. Celková podpora nízkoúročeného dolaru a jenu tak zůstala nedotčena.

Index panevropských blue chips FTSEurofirst 300 <.FTSE3> však po poledni umazal předchozí zisky a stál téměř beze změny. Trhy v Japonsku zůstaly kvůli svátku uzavřeny.

Euro a ostatní měny s vysokými výnosy se v říjnu propadly s tím, jak investoři prchali od riskantnějších aktiv a převáděli získané prostředky zpět na dolary a jeny. Euro zaznamenalo nejprudší měsíční pád vůči dolaru i jenu od svého zavedení v roce 1999.

Ve 12:55 euro přidávalo okolo 1 procenta na 1,2850 dolaru <EUR=>, zatímco vůči japonské měně rostlo zhruba o 1,5 procenta na 127,40 jenu <EURJPY=>.

Libra přidávala 0,8 procenta na 1,6200 dolaru <GBP=>. Americká měna zpevňovala stejnou měrou na 99,20 jenu <JPY=>.

Dealeři uvedli, že aktivita trhu byla navíc tlumená před významnými událostmi, které se čekají tento týden, včetně úterních prezidentských voleb ve Spojených státech. Za příznivější pro finanční trhy se všeobecně považuje případné vítězství demokratického kandidáta Baracka Obamy.

NIŽŠÍ SAZBY NA DOHLED

Snížení úrokových sazeb se tento týden očekává od centrálních bank eurozóny (ECB), Velké Británie (BoE) i Austrálie (RBA), které se tak pokusí ochránit sužované ekonomiky svých zemí před hrozbou celosvětové recese.

Ve všech uvedených případech se čeká uvolnění sazeb o 50 bazických bodů [ID:nMUL332733]. Také americká centrální banka (Fed) minulý týden srazila klíčovou úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1 procento, zatímco Bank of Japan (BOJ) snížila hlavní sazbu o 20 bazických bodů na 0,3 procenta.

Úrokové sazby minulý týden snížily také přední rozvíjející se země Čína a Indie.

Slabost světových ekonomik tento týden zřejmě podtrhnou také čerstvé údaje, počínaje průmyslovou aktivitou eurozóny, která v říjnu prohloubila pokles na nejnižší úroveň v historii bloku [ID:nSCH332401]. Čínská průmyslová aktivita v říjnu klesla třetí měsíc v řadě [ID:nMUL336268].

Srovnatelný index Institutu řízení zásob (ISM) ve Spojených státech vyjde v 16:00 SEČ. Také u tohoto ukazatele ekonomové očekávají další pokles.

[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK