"Největší operace v celém procesu digitalizace skončila mimořádně úspěšně a téměř 60 procent diváků v ČR může od pátku přijímat digitální vysílání," uvedl na dotaz ČTK mluvčí ČT Ladislav Šticha. "Registrovali jsme osm upozornění na problémy při operaci, která se dotkla přibližně čtyř milionů diváků. Tak skvělý výsledek jsme ani nečekali," podotkl.
Hlavní potíže byly obecně s příjmem programů, silou signálu a tím, že některé programy nebyly po přeladění na nové digitální kmitočty identifikovány. "Mohu za ČT potvrdit, že v několika případech se objevila situace, kdy se po opětovném naladění programů neobjevila identifikace jednotlivých stanic," uvedl na dotaz ČTK mluvčí ČT Ladislav Šticha.
Výsledky čtvrtečních změn v listopadu zhodnotí i Český telekomunikační úřad, ale podle prvních informací zatím příliš negativních reakcí nepřišlo. "Co se týče prvních ohlasů, stížností moc není," řekl dnes novinářům předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák.
Podle šéfredaktora odborného webu DigiZone.cz Jana Potůčka obdržel server jen několik stížností mailem, dalších zhruba pět desítek lidí si stěžovalo v diskusích pod články o čtvrtečních a pátečních změnách. "Lidem vadily hlavně dvě věci - špatné označení programů ve veřejnoprávním multiplexu (síti 1) a asi větší problém u sítě 2, kde nešel elektronický programový průvodce (EPG)," řekl ČTK Potůček.
Provoz veřejnoprávní i komerční sítě pro zemské digitální televizní vysílání spustily České Radiokomunikace v pátek v ranních a dopoledních hodinách. Signál sítě pro Českou televizi a Český rozhlas je nyní na trvalých kmitočtech dostupný pro téměř tři pětiny obyvatel České republiky. Síť pro komerční Novu a Primu je nyní podle ČRa přístupná pro polovinu lidí v ČR. V budoucnu bude pokrytí obou sítí přesahovat 95 procent obyvatel ČR.
Pro start veřejnoprávního multiplexu bylo nutné v daných regionech vypnout analogovou ČT2. Ve čtvrtek se tak stalo v Praze ze žižkovského vysílače, v Chebu ze Zelené hory, v Plzni z Krašova a v Ústí nad Labem z vysílače na Bukové hoře. Podle propočtu médií tak o analogovou ČT2 dosud včetně jižních a středních Čech přišly zhruba tři miliony lidí v ČR.
Analogové zemské televizní vysílání bude v následujících měsících a letech zcela nahrazeno jeho modernější digitální formou. Poslední hlavní analogový vysílač by měl být podle Technického plánu přechodu vydaného vládou vypnut v červnu 2012.