"My jsme přizváni na summit G20 nikoliv jako Česká republika sama za sebe, budeme tam čistě v pozorovatelské roli na nepolitické úrovni," uvedl Mora ve vysílání Rádia Česko. Upřesnil, že ČR nebude mít přímé místo u stolu a bude vystupovat pouze v roli budoucí předsednické země Evropské unie. Česko proto nebude mít možnost dění na summitu G20 ovlivnit. V současné době unii předsedá Francie, v roli šéfa a koordinátora EU ji Česko nahradí 1. ledna.
"Toto jednání je zcela mimořádné. Doposud G20 podle všech informací, které mám, jednala víceméně pouze na úrovni ministrů financí a guvernérů centrálních bank. Mimořádná situace, která nyní ve světě panuje, vyžaduje asi takové mimořádné opatření, a sice to, aby se G20 sešla na úrovni nejvyšší, na úrovni hlav států a vlád. Bezesporu se budou věnovat právě těm problémům, které prožíváme - finanční krizi a případně jejím ekonomickým dopadům," řekl Mora.
Americký prezident George Bush oznámil termín washingtonského summitu ve druhé polovině října. Skupina zemí G20, jejíž zástupce na setkání pozval, zahrnuje skupinu velkých průmyslových ekonomik G7 a klíčové rozvíjející se země, například Čínu, Indii a Brazílii. Pozvání obdrželi rovněž šéfové Mezinárodního měnového fondu, Světové banky, Organizace spojených národů a Fóra finanční stability.
Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Bílého domu Dany Perinové účastníci summitu zhodnotí pokrok učiněný při řešení současné finanční krize a dohodnou se na obecných principech pro reformu regulačních a institucionálních systémů ve světovém finančním sektoru. Perinová naznačila, že první summit zřejmě nepřinese žádná konkrétnější opatření. Dodala, že Bush počítá se sérií summitů, neupřesnila však, zda se další setkání uskuteční ještě před jeho lednovým odchodem z funkce.